• DOLAR
  6,5906
  %0,23
 • EURO
  7,2309
  %-0,43
 • ALTIN
  340,78
  %-0,59
 • BIST
  8,1277
  %-0,43
At Terapisinin Faydaları Nelerdir?

At Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Gençleri duygusal ve zihinsel olarak iyileştirmek için birçok terapi türü vardır, ancak aşina olmadığınız bir şey at terapisidir. Bu terapi türü nedir ve çocuğunuza nasıl yardımcı olabilir?

Atlar, terapi düşünürken aklınıza gelen ilk şey olmayabilir. Ancak muhtemelen, hayvanlarla zaman geçirmenin terapatik değere sahip olabileceğini biliyorsunuz ve bu, atların yanı sıra köpekler veya kediler gibi daha küçük hayvanlar için de geçerlidir.

At Terapisinin 5 Faydası

At terapisi, sadece ata binmekten daha fazlasını içerir. Atların bakımı ile ilgili birçok aktivitenin terapatik bir yararı vardır. Bu eylemler şunları içerir:

 • Besleme
 • Tımar
 • Yular ve liderlik

Bir akıl sağlığı uzmanı tarafından kolaylaştırılan at terapisinin potansiyel faydaları hakkında bilmeniz gereken bazı şeylere bir göz atın.

1. Rahatlama ve Stres Giderme

Çok fazla baskı ile yoğun bir dünya ve bu herkesin rahatlamasını zorlaştırabilir. Anksiyete gibi bazı zihinsel sağlık sorunlarından muzdarip insanlar için, günlük stres faktörlerinden kurtulmak ve gerçekten rahatlamak, bir adım geri atmak veya  zihinlerini temizlemek daha da zor olabilir. Ancak at tedavisi, zihinlerini serbest bırakmak için rahatlaması gereken insanlar için yararlı bir yol olabilir.

At bakımı ve biniciliği ile ilgili faaliyetler konsantrasyon gerektirir. Ve at üzerinde yoğunlaşırken, stres ve endişeye neden olabilecek diğer şeyleri düşünmüyorsunuz. Endişelerinizi bırakabileceğinizi bile anlamayabilirsiniz, ancak terapi seansınız bittiğinde, daha önce hissettiğinizden daha iyi hissedecek ve daha fazla netliğin tadını çıkaracaksınız.

2. Benlik Saygısı Artışı

Düşük benlik saygısı çeken insanlar , herhangi bir hayvanla çalışmaktan önemli ölçüde destek alabilirler. İnsanlardan farklı olarak hayvanlar, incinmiş duygularla sonuçlanan yorumlarda alay edemez, eleştiremez ve hatta yanlışlıkla yorum yapamaz.

Fiziksel veya zihinsel engelleri olan insanlar genellikle aktivitelerin dışında bırakılabilir veya diğer insanlardan daha az yetenekli gibi hissettirilebilirler, ancak çabalarına şefkatle cevap veren atlarla çalışmak için zaman harcadıklarında, başarı ve gurur duygusu, hayvanın çabalarını takdir ettiğini bilmek.

Hayvanlarla olan etkileşimleri anlamak, insanlarla olan etkileşimlerden çok daha kolaydır. Hayvanlar duygularını yalan söylemez, yanlış yönlendirmez veya kamuflaj yapmaya kalkışmazlar. Diğer insanlarla etkileşime girmekte güçlük çeken insanlar, şu anda oldukları şey için onları takdir eden ve kabul eden bir hayvanla zaman geçirirken rahatlayabilirler. Atlarla çalışmak da bir kişinin bir güven duygusu geliştirmesine yardımcı olabilir ve onlara savunmasız kalmanın güvende olabileceği bir ilişki verebilir.

3. Fiziksel Sağlık

At terapisinin birçok fiziksel sağlık yararını göz ardı etmemek önemlidir. Fiziksel sağlık ve zihinsel sağlık genellikle ayrı ayrı ele alınmakta ve ayrı sağlık uzmanları tarafından ele alınsa da, hastaların bütün insanlar olduğunu ve fiziksel ve zihinsel sağlığın yakından iç içe ve sıklıkla birbirlerini etkilediğini hatırlamak önemlidir. Zayıf fiziksel sağlık , zihinsel sağlık sorunlarına neden olabilir veya kötüleştirebilir ve fiziksel sağlığı iyileştiren şeyler yapmanın zihinsel sağlık üzerinde de olumlu bir etkisi olabilir.

At binme, diğer bağlamlarda yaygın olarak kullanılmayabilecek veya aynı şekilde kullanılamayacak kasları kullanır, bu nedenle bu kasları güçlendirmek için bir fırsattır. Ata binmek de el becerisi, denge ve güç gerektirir, bu nedenle bu terapi bu becerileri geliştirmeye yardımcı olur. Eklem hareketliliğini ve omurga gücünü de geliştirmeye yardımcı olur.

Ata binmek ve atlarla çalışmak sadece kas gücünü arttırmaz. Birçok fiziksel egzersiz gibi:

 • Ata binmek kardiyovasküler sağlık için iyidir ve ayrıca kalori yakar.
 • Bir açık hava etkinliği olarak, at tedavisi güneş ve temiz hava sunar, her ikisi de fiziksel sağlık için iyidir.

Terapi ilerledikçe ve deneyimsel terapideki kişi giderek daha fazla fiziksel sağlık faydası gördüğü için, sonuç olarak zihinsel ve duygusal olarak daha iyi hissetmeye başlayabilirler.

4. Bağımsızlık

Elbette, at tedavisi gören insanlara at bakımında bir profesyonel eşlik etmeli ve izlenmelidir. Bu, özellikle kişi atlara aşina değilse doğrudur. Ancak ata binme tipik olarak yalnız bir aktivitedir ve bir atın tımar edilmesi, beslenmesi ve yönlendirilmesi de tek bir kişi tarafından yapılabilir. Fiziksel engelli insanlar bile doğru konaklama yerlerine sahip atlara binebilir veya bakım yapabilir.

Bu, at terapisinin insanlara at ve düşüncelerinde yalnız kalma şansı verdiği anlamına gelir, bu da sessiz ve meditatif bir aktivite arayan insanlar için yararlı olabilir. Bir ata başarılı bir şekilde binmek ve bir atın bakımı ile ilgili görevleri tamamlamak da insanlara bağımsızlık ve kendi kendine yeterlilik hissi verebilir. Başka bir canlıya bakmak, kendinize dünya için faydalı bir şey kattığınızı hissetmenin harika bir yoludur.

5. Açıklığı Kolaylaştıran Bir Ayar

Ofis içi terapi önemli ve yararlı olabilir, ancak bir psikolog ofisi birçok insan için resmi, boğucu ve yapay hissedebilir. Bazı insanlar, özellikle çocuklar ve gençler, bir doktorun ofis tipi ortamından korkuyor olabilirler ve gerçek düşünce ve duygularını açma ve ifade etme olasılıkları daha düşük olabilir.

Bununla birlikte, at tedavisi açık havada, daha doğal bir ortamda gerçekleşir.

 • Hayvanlar ve doğa ile çevrili insanlar kendilerini daha rahat hissedebilir ve bu nedenle mücadeleleri ve yaşam koşulları hakkında daha fazla açılma olasılıkları daha yüksek olabilir. Doğal bir ortam insanların daha dikkatli olmalarına da yardımcı olabilir.
 • Katılımcıların çevrelerinin farkında olmalarını ve birlikte çalıştıkları hayvana uyum sağlamasını gerektirir.

Bu becerileri geliştirmek, kişinin duyularını genişletmeyi ve onları daha eksiksiz kullanmayı öğrenmesine yardımcı olur ve bu yetenekleri hayatlarının diğer alanlarında da kullanabilir ve birçok farklı türde düşünme ve hareket etme yeteneklerini artırabilir.

Son düşünceler

At terapisinin sayısız faydaları göz önüne alındığında, dünyanın birçok yerinde kullanılan daha yaygın bir terapi biçimi haline gelmesi şaşırtıcı değildir. Yetenekli ve deneyimli bir ruh sağlığı uzmanı tarafından kolaylaştırılan at terapisi, herhangi bir sayıda farklı zihinsel sağlık zorluğu çeken kişilere yardımcı olmak için kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM