• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71
Bebeklerde Gaz Problemi ve Önemli Noktalar

Bebeklerde Gaz Problemi ve Önemli Noktalar

Bebeklerde Gaz Problemi ve Önemli Noktalar Anne ve babalar için bebeklerinin sağlığından daha önemli, daha değerli bir başka konu yoktur. Onlar çocuklarını her daim en güzel şartlar altında yetiştirmek ve daha iyi bir biçimde hayatlarını sürdürmelerine yardımcı olmak için hareket ederler. Özellikle de yeni doğan bebeklerde hemen hemen her detay, her konu oldukça önemli bir […]

Bebeklerde Gaz Problemi ve Önemli Noktalar

Anne ve babalar için bebeklerinin sağlığından daha önemli, daha değerli bir başka konu yoktur. Onlar çocuklarını her daim en güzel şartlar altında yetiştirmek ve daha iyi bir biçimde hayatlarını sürdürmelerine yardımcı olmak için hareket ederler. Özellikle de yeni doğan bebeklerde hemen hemen her detay, her konu oldukça önemli bir hale gelir. Bebeklerin gazının olunup olmaması ve gaz çıkarma sürecinin başlangıç kısmı da beraberinde bir takım dikkat edilmesi gereken noktaları getirmektedir. Özellikle de gaz probleminin aşılmasına dair dikkat çeken noktalar öne çıkarken, anne ve babaların bu süreçte hangi hamlelerde bulunmaları ve nasıl önlemler almaları gerektiği de merak edilir. Kendi kendine geçen ve büyük problemlere de yol açmayan gaz sancıları, basit bir biçimde atlatılabilir. Sadece sürecin geneline hakim olmak ve soğuk kanlı şekilde hareket etmek gerekecektir.

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Genel Hatları ile Gaz Problemi

1 ila 3 aylık bebeklerde genel olarak sıkça görülen gaz problemi, bebeklerin ağlamaları ile anlaşılmaktadır. Huzursuzluktan ve sıkışmışlıktan dolayı ağlayan bebeklerin gaz sancısı yaşamaları doğal iken, ağlama nöbetlerinin sıklaşması ile aileler de çeşitli problemler yaşarlar. Hele ki 2-3 hafta kadar sürebilen, bu süreç içinde de günde aralıksız 2-3 saat sürebilen ağlama nöbetleri tamamen gaz sancısından kaynaklanır. Bebeklerde bu dönemlerin yaşanma sıklığı ise %30’lara varır.

Annenin Beslenmesi ile Bebeğin Gazı Doğrudan İlintili

Elbette ki her anne hamilelik dönemi boyunca yediklerine, içtiklerine dikkat eder. Ancak özellikle de son aylarda farklı beslenme alışkanlıkları edinmek ya da yenilen yemeklerin kalitelerinin değişmesi bünyeyi sarsabilir. Hormon anlamında da farklılıkların gözlemlendiği bu dönemde annenin yemek yerken hava yutmasından beslenme seçimlerine kadar her bir etken bebeğin gazına etken olabilir. Bebek doğumundan itibaren 3 aylık süre içinde yoğun gaz sancıları ile ağlama nöbetlerinin yaşanması da bundan kaynaklanabilir.

Bitki Çayları Faydalı Olabilir mi?

Genel anlamda davranışsal tedavinin hüküm sürdüğü gaz problemlerinin çözümünde, annelerin bebekleri için bitki çaylarını değerlendirebilecekleri yönündeki algı da tamamen yanlıştır. Çünkü bitki çayları çoğu zaman iştahsızlık, isteksizlik gibi yan etkiler de gösterebilir. Yetişkin ve sağlıklı bir bireyin içtiği bitki çayından aldığı faydayı bebekler ve yeni doğum yapan anneler alamayabilir. Bu nedenle de doktora danışmadan, uzman görüşü alınmadan asla bu tip hamleler yapılmamalıdır.

Konuya Dair Diğer Önemli Detaylar

Emziren annelerin gün içinde sağladıkları sütlerin yapısı beslenme alışkanlıkları ile doğrudan ilgilidir. Bebeklerin anne karnından itibaren anne sütünden kesilene kadar tüm beslenme faaliyetlerini anne odaklı olarak karşılamaları elbette ki annenin beslenmesinin önemine işaret ederken, uzmanların hazırladıkları beslenme programlarına uyulması bu anlamda bebeği de gazdan kurtaracaktır. Hele ki anne sütünün gaz oluşturduğu dönemlerde enerji olarak yüksek gıdaların yenmesi anneler için tavsiye edilebilir. Söz konusu besinler muhakkak ki en doğal halleri ile tüketilmelidir. Anne sütünün önemi, çeşitli şekillerde kalitesinin artırılması gibi konular bebekler için hayati önem derecesine sahiptir.

Gaz Sancısını Artıran Bazı Yanlışlıklar

– Annenin fazla besleme yapmak istemesi ya da tam tersi olarak çok az besleme yapması

– Anne süt salgılarken kendisi için yasaklı olan besinlerden tüketmesi, içmemesi gerekenleri içmesi

– Bebeğin ağladığı durumlarda gerginlik ve asabiyet yaşanması

– Sürekli olarak sorunu tıbbi anlamda arama, en ufak ağlamalarda bile altında hastalık olabilir düşüncesi ile doktora koşturma, fazla ilaç kullanma

– Ağlamanın sadece gazdan değil farklı sebeplerden de olabileceği ihtimalini göz ardı etme

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Pozitif enerji bugün etrafınızda, sizi insanların kötü enerjilerinden koruyor. Beklenmedik flörtlere ve yolunuza çıkacak birkaç tatlı hediyeye hazır olun. Kendinizi biraz daha ciddiye almanız gereken bir gün. Eğlenin ve tadını çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

İçinizde birine karşı huzursuzluk duyuyorsanız bugün paylaşma, içinizi dökme zamanı. Macera için bu susuzluğu gidermek için daha fazla beklemeyin. Yapılması gereken önemli şeyler var, bu yüzden kanepeden inin ve hareket edin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Kendinizi günün getirdiği tüm olanaklara açık tutun İkizler. İnsanları ve eylemlerini yargılamayı bıraktığınızda yolunuza çıkan inanılmaz fırsatlara şaşıracaksınız. Kelimeler bugün uzun bir yol kat edecek, bu yüzden bunları büyük bir dikkatle kullandığınızdan emin olun.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün sevdiklerinize sevginizi göstermek için adeta çırpınacaksınız. Ancak ihtiyacınız olan değerli enerjiyi tüketmediğinizden emin olun. Çünkü sağlığınızı korumak artık çok önemlidir. Bununla birlikte karşı taraftan da aynı sevgiyi alıp almadığınıza dikkat edin.

ASLAN BURCU YORUMU

Durmak ve dinlenmek istediğiniz bir noktada olabilirsiniz. Bunu yapmanın tam zamanı. Bir ara vermeyi hak ediyorsunuz bedeninizi ve zihninizi dinlendirmek iyi gelecek. Hayal gücünüz tüm olası senaryolarla çıldırmış olabilir. Birine odaklanın ve ne olduğunu görün!

BAŞAK BURCU YORUMU

İşlerin seni rahatsız etmesine izin verme. Doğru yolda olduğunuzdan emin olun. Güçlü iraden, işlerin akın ettiği ve kararsızlığın bol olduğu bu günde oldukça etkili olacaktır. Diğer insanların ne yaptıklarıyla ilgilenmeyin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bazı kır çiçekleri seçin ve mutfak masanızdaki bir vazoya koyun. Evden çıkamıyorsanız veya arka bahçenin ötesine geçemiyorsanız, eğlenmeye ve toplamaya eşdeğer bir şey yapın. Küçük şeyler güneş ışığı getirebilir ve durgun bir duruma umut verebilir. Gereksiz dağınıklığı aklınızdan çıkarın ve yeni olasılıklara açın. Doğa hala en iyi arkadaşınız, koronavirüs olmasına rağmen.

AKREP BURCU YORUMU

Güvenli, uygun sosyal etkileşimleri ve aktiviteleri teşvik eden bir günün heyecan verici enerjisinden faydalanın. İç yangının şiddetini korumak için bol miktarda oksijen bulacaksınız. Önümüzdeki birkaç gün içinde yapmanız gereken işleri yoluna koyun.

YAY BURCU YORUMU

Felsefe yapmak iyidir ancak derinlere inmezseniz ve gerçekten içten dışa bir sorun görmeye çalışmadığınız sürece, hiçbir zaman ilerleme kaydedemezsiniz. Araştırmaya veya planlamaya ihtiyacınız yok. Gerçek dünya deneyimine ihtiyacınız var! Bir değişikliği düşünüyor ancak hangi yoldan gideceğinizden emin değilseniz, tek yönde bir deneme çalışması yapın ve nasıl gittiğini görün.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinize ve yaptığınız işe inandığınız sürece aklınızı ve kalbinizi mümkün olan her şeye açık tutun. Bir becerinin ustalığı, onu her zaman bir sonraki seviyeye taşımak için cesaretiniz olduğunda gelir. Yaşamınızın şu anda bu güvenden daha fazlasını gerektiren farklı alanlarını düşünün.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün birinin benzersiz enerjisine ilgi duyuyorsunuz. Hayran olduğunuz dünyaya bakmanın bir yolu var. Onu şimdi biraz daha iyi tanıma zamanı. Neden daha iyi tanımak istediğiniz konusunda açık olun. Bu tavrınız karşısında gurur duyacak. İkinizin ortak birçok noktası var ve ne olduklarını öğrenmenin zamanı geldi.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sözlerinde güç var büyük bir duygusal özgüven ile birlikte. Her şey hızla hareket ediyor olabilir ancak devam edebilmek için zihninizin gücü ve hızlılığı var. Başkalarıyla birlikte çalıştığınızda büyük fırsatlar yakalayabilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM