• DOLAR
  6,4510
  %0,87
 • EURO
  7,1898
  %1,84
 • ALTIN
  338,14
  %0,91
 • BIST
  8,0430
  %2,92
Çocuk Eğitiminde Yapılan Başlıca Yanlışlar

Çocuk Eğitiminde Yapılan Başlıca Yanlışlar

Tüm ebeveynler çocukları için en iyisini ister. Çocuklarının eğitimi söz konusu olduğunda bu kesinlikle doğrudur. Bununla birlikte, iyi niyetler bazen bir çocuğun öğrenmesini olumsuz yönde etkileyen kararlara veya eylemlere yol açar. Ebeveynlerin çocuklarının eğitimi konusunda yaptığı en yaygın beş hatayı sizinle paylaşacağım.

Ebeveynlik ile gelen tüm baskılarla – iş, yaşam vs dengelemeden bahsetmemek bile – ebeveynlerin neden belirli kararlar verebileceği veya çocuklarına yardımcı olacağını düşündükleri şeyler yapabileceği anlaşılabilir. Yine de, bu makaleyi okuduktan sonra çocuğunuzun eğitimi söz konusu olduğunda bu yaygın hatalardan kaçınabileceğinizi umuyorum.

1. Marka Adı Odaklı

Hepimiz bu okula ya da o okula gitmek istediklerini söyleyen ebeveynleri ve çocukları duyduk çünkü “o okullar en iyisi” ya da “bir numara” dır. Hangi okullardan ya da üniversitelerden bahsettiklerini biliyoruz. Evet, bu okullar harika ve kendileri için güçlü markalar oluşturdular .. En iyi okul diye bir şey yok. Aksine, çocuğunuz için sadece en iyi okul vardır. Başka bir deyişle, en iyi okul değil, doğru okul.

Ancak, ne kadar söylesem de, bazılarının bir okulun marka adına odaklanma konusunda hissettikleri baskıyı takdir edebilirim. “En iyi” okulun, çocuklarının bu inanılmaz işe giriş, çok para kazanma veya daha sonra hayatta başarılı olma şansını artırdığına inanıyorlar. Bunun bir gerçeği var, ama bu resmin tamamı değil. Bazı öğrencilerin bu markalı okullarda başarılı olmaları, çocuğunuz için doğru okullar oldukları anlamına gelmez. Herkese uyan tek bir beden yoktur. Ayrıca, bu tür okullar gelecekteki başarının garantisi değildir.

2. Öğretmenlere çok fazla odaklanmak

Bazı ebeveynlerin notların ve puanların en önemli şey olduğunu söylediğini duyduk? Notların ve puanların bir öğrencinin başarı veya yetenek ölçüsü olduğuna inanmaları bu ebeveynler öğretmenlerden beklentilerini tamamen not odaklı yapıyor. Çocuklarının mümkün olan en yüksek puanları almasını bekliyorlar.
Günümüzün giderek daha rekabetçi ve hızla değişen dünyasında başarılı olanlar, güçlü insan becerilerine sahip, başkalarıyla nasıl ilişki kuracağını bilen ve güçlü kişisel ve profesyonel ağlar geliştirebilenlerdir. Başka bir deyişle, EQ (Duygusal Bölüm) IQ’dan (Zeka Katsayısı) daha önemlidir. Bazı çocuklar harika olabilirler, ancak bugünün dünyasında gerekli olan sosyal veya kişiler arası becerilerden yoksundurlar. Çocuğunuz zayıf bir iletişimci ise veya başkalarıyla işbirliği yapamıyorsa, ne kadar parlak olduğu gerçekten önemli mi? İşverenler ve bu konuda oldukça rekabetçi okullar, çok boyutlu, derin ve ilginç olanları ister. Yıldız akademik kaydı ve yüksek sınav puanları dışında başka hiçbir şeyi olmayan çocuklar aslında bu kadar dikkate değer değildir.

 3.Bir çocuğun zamanının mikro yönetimi

Bence bazı çocukların yetişkinlerden daha yoğun programları var. Bazı öğrencilerinin ebeveynleri temelde çocuklarını okula gittikleri zaman ile yatağa gittikleri zaman arasında bir aktiviteden diğerine yönlendiren şoförlerdir. Geçenlerde bir ilköğretim öğrencisi programına bakıyordum ve Cumartesi ve Pazar günleri dahil her gün aktiviteler ve ödevlerle tamamen doluydu. Açık gibi görünebilir, ancak çocukların çocuk olması gerekir. Kesinti ve oyun, planlanan faaliyetleri kadar önemlidir.

4.Helikopter veli olmak
Eminim “helikopter ebeveyni” terimini duymuşsunuzdur, çocuklarının üzerinde sürekli olarak havada asılı kalanlar ve başlarının derde girdiği anda aşağı inen, onlar için sorunları çözen ve sonra geri dönüp gezinmeye devam edenlere atıfta bulunmuşsunuzdur. Başka bir deyişle, bunlar çocuklarının ellerini tutmak için orada bulunan aşırı koruyucu türlerdir, bazı durumlarda iş piyasasına bile. İş görüşmelerine çocuklarıyla gerçekten eşlik eden ebeveynlerin hikayeleri var! Bazı ebeveynler çocuklarının başarısız olduğunu görmekten çok korkarlar, çocuklarının sıkıntı veya acı yaşamasını önlemek için her şeyi yaparlar.
Çocuğunuza, yaşamının mülkiyetini almasına ve hatalarından ders çıkarmasına izin vermeyerek hiçbir iyilik yapmazsınız. Çocuğunuz bazı şeylerde başarısız olur ve hata yapar. Bu sadece iyi değil, aynı zamanda bu hatalar ve başarısızlıklar büyüdükçe değerli yaşam dersleri olacak, umarım bağımsız ve başarılı bir kişiye dönüşecektir.

5.Çocuğunuzun seçimlerine saygı duymak

Ebeveyn olarak rolünüz çocuğunuzu tutkularını ve ilgi alanlarını keşfetmesinde desteklemektir. Rehberliğinizle, potansiyelini yerine getirmek çocuğunuza bağlıdır. Almış olduğu kararlara saygı duymalı ve ebeveyn olarak çocuklarınızı desteklemelisiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM