• DOLAR
  6,8087
  %-0,02
 • EURO
  7,5976
  %0,38
 • ALTIN
  381,43
  %0,14
 • BIST
  8,5214
  %0,06
Koronavirus (COVID-19): Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları

Koronavirus (COVID-19): Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları

Koronavirus (COVID-19): Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları Tüm haber kanallarında yayınlanan COVID-19 koronavirüsüyle ilgili haberlerden ve uzman yorumlarından ne kadar kaçmak istesenizde muhtemelen kaçamazsınız. Muhtemelen endişelenmenize gerek olmasa da, virüsün yayılmasını durdurmak için bilgilendirilmeniz iyi olur. Bu yeni bir hastalık olduğundan, muhtemelen bu konuda birçok sorunuz var. Koronavirüs hakkında sık sorulan soruların çoğu burada cevaplandırılıyor, ancak bilim […]

Koronavirus (COVID-19): Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları

Tüm haber kanallarında yayınlanan COVID-19 koronavirüsüyle ilgili haberlerden ve uzman yorumlarından ne kadar kaçmak istesenizde muhtemelen kaçamazsınız. Muhtemelen endişelenmenize gerek olmasa da, virüsün yayılmasını durdurmak için bilgilendirilmeniz iyi olur. Bu yeni bir hastalık olduğundan, muhtemelen bu konuda birçok sorunuz var. Koronavirüs hakkında sık sorulan soruların çoğu burada cevaplandırılıyor, ancak bilim adamları bu hastalık hakkında hala bilmedikleri çok şey var.

Temel Hastalık Bilgisi

1 Koronavirüs nedir?

“Koronavirüs” terimi, insanları hasta eden geniş bir virüs ailesini ifade eder. Bu virüslerin çoğu soğuk algınlığına neden olur ve çok yaygındır. Daha az yaygın koronavirüs semptomları, virüsün ciddi varyasyonları olan Orta Doğu Solunum Sendromuna (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromuna (SARS) neden olur.  COVID-19 2019 Aralık Wuhan, Çin’de başlayan koronavirüsün yeni, nadir görülen bir virüstür.
 • COVID-19 yeni bir koronavirüstür, yani daha önce insanlarda görülmediği anlamına gelir.
 • COVID-19’un kendisi bir solunum sendromudur, yani nefes almada zorluk çekmenize neden olur. Bazı durumlarda pnömoniye neden olabilir.

2 COVID-19’un belirtileri nelerdir?

COVID-19 bulaşan çoğu insanın semptomları çok azdır veya hiç yoktur. Birkaç gün içinde soğuk algınlığı veya grip olduğunu düşünebilir ve daha iyi olabilirsiniz. Bununla birlikte, koronavirüs bulaşan her 5 kişiden 1’i ağır hastalanır ve nefes almakta zorlanabilir. İzlenmesi gereken belirtiler şunlardır:

 • Ateş
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • Nefes almada zorluk

İpucu: Bu belirtilere sahipseniz, ancak COVID-19’u olan biriyle yakın temasta değilseniz, muhtemelen sadece soğuk algınlığınız veya grip olmanız gerekir. Bununla birlikte, belirtileriniz geçene kadar kendinizi izole etmek hala iyi bir fikirdir.

3 COVID-19 bulaşırsa ölecek misin?

Muhtemelen değil. COVID-19’un grip gibi daha yaygın hastalıklardan daha ölümcül görünse de, ölüm oranının Mart 2020 itibariyle yaklaşık% 3,4 olduğu tahmin edilmektedir. Çoğu vaka hafiftir, ancak yaşlı olan veya zaten kronik olan hastalarla mücadele hastalıklardan kaynaklı tipik olarak en zor vakalardır.
 • Tüm COVID-19 vakalarının yaklaşık% 81’i pnömoniye veya sadece hafif pnömoniye neden olmaz.
 • Başka bir koronavirüs olan SARS (ciddi akut solunum sendromu) ile karşılaştırıldığında, COVID-19 daha kolay bulaşabilir, ancak neredeyse ölümcül değildir.

4 COVID-19 nereden geldi?

COVID-19 ilk olarak 2019 yılında Çin’in Hubei Eyaleti, Wuhan Şehrinde tanımlanmıştır. İlk enfeksiyonlar canlı bir hayvan pazarına bağlı olmasına rağmen, hastalık şimdi insanlığa yayılmıştır.

5 Çin’den sevk edilen ürünlerden COVID-19 bulaşır mı?

Muhtemelen bulaşmaz. COVID-19 hakkında çok şey bilinmemekle birlikte, virüsün kağıt, plastik veya karton gibi kuru yüzeylerde hayatta kalabileceği görülmemektedir. Çin’den gönderilen tüm ürünler, hastalığa yakalanma riski olmadan kullanmak için güvenli olmalıdır.

 • COVID-19’lu bir kişi, ürünleri göndermeden önce öksürmüş veya hapşırmış olsa bile, virüsün başka bir kişiye bulaşmak için nakliye süreci boyunca hayatta kalması olası değildir.

6 COVID-19 ile ilişkili damgalamaya nasıl karşı koyabilirim?

Etrafınızdakileri, COVID-19’un Çin’de ilk keşfedilmiş olmasına rağmen, hastalığın kendisinin belirli ırkları hedeflemediği veya belirli ırkların diğerlerinden daha fazla olma olasılığı konusunda eğitilmesine yardımcı olun. Aslında, Avrupa ve ABD’nin çoğu dahil olmak üzere Türkiye dağil dünyadaki ülkeler koronavirüs vakalarını doğruladılar. Farklı popülasyonlardaki insanları etkiledi ve herkesin onu yakalayabilirli çok yüksek ihtimal.

 • Tanıştığınız Çinli ve Asyalı insanların, yakın zamanda Çin’den dönmedikleri veya hasta olan birinin çevresinde olmadıkları sürece, diğer ırklardan birinden enfekte olma olasılığı daha yüksek değildir.
 • İnsanlara hastalığın yakın temas yoluyla kişiden kişiye bulaştığını söyleyin. Hastalık Çin’de ortaya çıkmış olsa da, örneğin bir Çin restoranına giderseniz veya Çinli bir işletmede alışveriş yaparsanız, hastalığa yakalanma riskiniz yoktur.

7 Hava ısındığında COVID-19 salgını duracak mı?

Grip gibi birçok virüs, ilkbahar ve yaz aylarında hızla yayılmaz. Bununla birlikte, COVID-19 yeni bir virüs olduğu için, bilim adamları hava ısındığında ne olacağını henüz bilmiyorlar. Tehdidin daha sıcak sıcaklıklarla dağılacağını tahmin edebilmenize rağmen, bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini kimse bilmiyor.

 • Virüs daha sıcak havalarda dağılsa bile, hava sonbahar ve kış aylarında tekrar soğuduğunda geri dönme şansı da vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bir şeyler inşa etmek, şu anda yapmanız için çok yararlı olacaktır. Hatta ilişkilerinizi güçlendirebilir! Yakın bir arkadaşınız ya da partneriniz için mutfağa girin ve onlar için yemek yapın. İşte bu kadar kolay!

BOĞA BURCU YORUMU

Hayalleriniz canlı, keyifli ve karar vermenize yardımcı olacak bilgilerle dolu olabilir. Bugün hayatınıza yeni ve heyecan verici temaslar gelebilir, muhtemelen gelirinizi artırmanın yollarını göstermede yardımcı olur. Yeni kariyerler, oturumlar ve yatırımlar umut verici ve dikkate değer görünmektedir. Yolunuza çıkan her şeyden en iyi şekilde yararlanın. Bir fark yaratabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün muhtemelen romantizme odaklanıyorsunuz. Sevgiyi çevreleyen gezegensel enerjiler ümit vericidir. Eğer bir ilişkiniz varsa, siz ve partneriniz birlikte bir hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir ilişki içinde değilseniz kim bilir belki günün sonunda karşınıza biri çıkabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün, sağlık, enerji ve dayanıklılık ile öne çıkıyorsunuz. Gönüllü çalışma veya kişisel bir proje olsun, iş yerinde iyi olmalısınız. Geçmiş çabaların sonuçlarını görme ihtimaliniz yüksektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Aşk ve romantizm bugün gündeminizde en üst sırada olacak. Şimdi özellikle sıcak ve sevgi dolu hissediyorsun. Mevcut ve potansiyel aşk partnerleri sizi güçlü bir şekilde çekebilir. Çocuklar ayrıca mutluluk ve memnuniyet kaynağı olabilirler. Her anlamda güzel bir gün.

BAŞAK BURCU YORUMU

Yaklaşan bir aile sohbeti hakkında endişeleniyor musunuz? Kendinizi germeyin. Bunlar her zaman içinizde en iyisini gören (ya da en azından deneyen) insanlardır. Onların beklentilerini karşılayıp karşılamayacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok. Durumun içinde mikroskop altındaymış gibi hissederseniz, gergin olacaksınız. Rahatlayın ve bu insanların deneyimlerine güvenin. Onlar seni seviyor! Bunu göreceksiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Kariyer veya finansal anlamda harika haberler alabilirsiniz. Yazılı veya yayıncı olarak çalışmayı ya da bu konuda herhangi bir sanatı düşünüyorsanız, olayları harekete geçirmenin günüdür. Hayal gücünüz yüksek seviyede çalışıyor ve başkalarıyla iletişim kurabiliyorsunuz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün tanıştığınız herkese karşı özellikle sıcak ve sevgi dolu hissetmelisiniz. Parayla ilgili iyi haberler, özellikle olumlu hissetmenize neden olmuş olabilir. Bu, yeni insanları size çekebilir ve zaten hayatınızda olanları da size yaklaştırır. Sanatsal bir proje başlatmayı düşünüyorsanız, bunu yapmanın tam günü. Yaratıcı fikirler özgürce akmalıdır.

YAY BURCU YORUMU

Güzel, olumlu, sıcak ve sevgi dolu görünmeye bugün özellikle dikkat ediyorsunuz. Özgüveniniz, iyimserliğiniz ve kararlılığınız önümüzdeki birkaç gün içinde zirveye ulaşmalıdır. Yeni bir ortaklık, iş dünyası, yaratıcı proje ya da romantizm... Başlamayı düşündüğünüz her şeyin başarılı olması ve yolunuza iyi bir şans getirmesi muhtemeldir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Yaratıcı ilham bugün derinden gelebilir. Vizyonlar, hayaller - hayal gücünüzü heyecanlandıran her şey - yeni projeler için fikirler getirebilir. Tek dezavantajı maddi olarak bir süre katkı sağlamamak olabilir. Ancak bu noktada sabırlı olmak en önemli şey.

KOVA BURCU YORUMU

İşler sizin için zaman zaman kolaysa sorun değil. Başka bir deyişle, bir arkadaşınızı vurgulayan bir görev veya test sizin için parkta yürüyüş yapmak kadar kolaysa kendinizi suçlu hissetmeyin. Herkesin kendi beceri seviyesi vardır ve sizinki belli bir şekilde çok yüksek olur. Bir şey zorsa sizin için iyi olacağını düşünmeye devam etmeyin. Zor bir meydan okuma her zaman hayattaki iyi bir derse eşit değildir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sıcaklık ve dostluğu başkalarına yansıtmak için her zamankinden daha heveslisiniz. . Sanatsal veya yaratıcı bir faaliyet için çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz. Bugün başladığınız şey her ne olursa olsun, yeni bir sanatsal proje, kariyer veya romantizm muhtemelen başarılı olacaktır.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM