• DOLAR
  6,6177
  %0,04
 • EURO
  7,2998
  %0,08
 • ALTIN
  335,82
  %0,12
 • BIST
  8,2131
  %-0,02
Depresyon Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Şey

Depresyon Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Şey

Günümüzde depresyon, dünyadaki en yaygın akıl hastalıklarından biridir. Ancak, buna rağmen, böyle bir hastalıkla karşılaşan birçok insan, bu konuda, daha iyi hissetmek için ne yapmaları gerektiği ve konu hakkında kime danışmaları gerektiği konusunda çok fazla bilgi sahibi değildir.

Böyle bir durumda olan bir kişi için doğru karar, yakınımda bir psikiyatrist bulmak. Yakınımdaki bir psikiyatrın zamanında yardımı , en yakın iyileşmenin kilit noktasıdır. Aşağıda, yakınımdaki bir depresyon psikiyatrisinin herkesin bilmesini istediği hastalık hakkındaki gerçekleri akılda tutmak için yararlı ve önemli var.

1. Kadınlar depresyona erkeklerden daha yatkındır
Bu konuda yapılan son çalışmalara göre, kadınların depresif bir durum geliştirmesi erkeklerden% 70 daha fazladır. Erkekler, son istatistikleri etkileyebilecek kaygı yardımı için yakınımdaki psikiyatristi aramaya çok daha az hevesli.

Bununla birlikte, aslanın antidepresan payı kadınlara hala reçete edilmektedir. Uzmanlar, kadın hormonu östrojeninin depresif bir durumun başlangıcındaki mekanizmalarda yer almasına bağlanıyor. Ayrıca, istatistiklere göre, kelimenin tam anlamıyla, her 10. genç anne doğum sonrası depresyonla karşı karşıyadır. Yakınımdaki iyi bir psikiyatristle zamanında konsültasyonun bu kadar önemli olmasının nedeni budur.

2. Erkekler ve kadınlar depresyondan farklı şekilde etkilenir
Uzmanlar, depresyonu olan kadınların kendi içine kapalı olduklarını iddia ediyorlar. Onlarda ilgisizlik ortaya çıkar ve dış dünyaya olan ilgi azalır. Erkekler sırayla sinirli ve çabuk sinirlenirler.

3. Depresyona genetik yatkınlık vardır
Yakın akrabaları (ebeveynler, erkek kardeşler veya kız kardeşler) depresyonu olan veya depresyondan muzdarip olan kişilerin de bu rahatsızlığa yüksek yatkınlığı olduğu bulunmuştur. Doktorlar bunun nedeninin, insanlarda böyle bir durumun ortaya çıkmasına neden olan genlerin toplamı olduğuna inanıyor.

En az rol, düşük seviyelerde serotonin tarafından oynanmaz – depresyonlu insanlar için tipik olan sevinç hormonu. Genellikle bu, yakınımdaki psikiyatrist tarafından endişe ve depresyon için reçete edilecek ilaç, tedavi ve fiziksel aktivite ile düzeltilir.

Depresyona daha yatkın bir başka şanssız insan kategorisi, çocuklukta ciddi kargaşalara sahip olanlardır (yoksunluk, aşağılama veya ebeveynlerinden birinin kaybı). Yanımda kalmak için yakınımda bir psikiyatrist bulmaları gerekiyor.

4. Haplar her zaman yardımcı olmaz
Depresyon zihinsel bozukluğu olanların en büyük hayal kırıklığı için, ilaçlar her zaman iyileştirilemez. Böyle bir fenomene tıbbi direnç denir. Çoğunlukla, bozukluğun ciddi formu olan hastalarda görülür. Bir hasta tedavinin başlamasından bu yana 6 hafta sonra herhangi bir rahatlama hissetmezse, tedavinin etkisiz olduğu düşünülmektedir. Bu durumda yakınımdaki psikiyatrist diğer ilaçları reçete edecek ve 6 haftalık bir deneme daha verecektir.

5. Depresyon halüsinasyonlara neden olabilir
Psikiyatristlere göre, depresyonla mücadele eden hastaların yaklaşık% 20’si en az bir kez halüsinasyon yaşadıklarını veya olduklarını iddia ediyor. Bu hastalıktan muzdarip ergenlerin büyük bir yüzdesinin sağlam halüsinasyonlara sahip olduğuna dair güvenilir kanıtlar da vardır.

Bu yüzden bu hastalık çok tehlikelidir ve sadece yakınımdaki en iyi psikiyatrist tarafından verilebilecek profesyonel tedaviyi ima eder. Zamanında yardım, hastalığın semptomlarını hafifletme ve iyileşme yolundaki ilk adımdır.

6. Mükemmeliyetçilik depresyonun nedenlerinden biridir
Psikiyatri alanındaki bazı saygın uzmanlar, her şeyi mükemmel bir şekilde yapmaya çalışan insanların mükemmeliyetçilerin depresif koşulların ortaya çıkmasına çok eğilimli olduğuna inanmaktadır. Bu insanlar, işte bir proje ya da evde ideal bir düzen olsun, onlar için bir şey işe yaramazsa depresif hissetmeye başlarlar. Küçük bir gözetim bile benlik saygısında bir azalmaya yol açabilir, bu da uzun melankolik ve sonuç olarak depresyona yol açar. Depresif bozukluğun ilk belirtileriyle, yardım almak için yakınımda bir psikiyatrist bulunmalıdır.

7. Çocuklarda da depresyon var
Çocuklarda bu durumu belirlemek yeterince zordur, çünkü genellikle onları rahatsız eden şeyleri ve nedenlerini net bir şekilde formüle edemezler. Bununla birlikte, çocuklarda depresif bozukluk belirli bir ilgisizlik, yorgunluk ve gecikmiş reaksiyonda kendini gösterir. Ebeveynler dikkatli ve dikkatli olmalıdır. Çocuklarında bu tür değişiklikleri fark ettiysem, yakınımdaki en iyi psikiyatristten yardım almaya acil ihtiyaç duyuyorlar. ABD’li bilim adamları depresyonun 3-4 yaş arası çocuklarda bile gelişebileceğini iddia ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM