• DOLAR
  6,8107
  %-0,14
 • EURO
  7,5776
  %0,15
 • ALTIN
  380,59
  %0,37
 • BIST
  8,5010
  %0,87
Diyetteyken Ne Yenir?

Diyetteyken Ne Yenir?

Diyetteyken ne yenir? diyet yapanların bilmesi gereken önemli bir sorudur. İyi haber şu ki, hem sağlıklı hem tadı güzel hemde kilo vermenize yardımcı olacak çok fazla diyet gıdası var. Diyetteyken Ne Yenir Farklı yiyecekler vücudunuzdaki farklı metabolik yollardan geçer. Yediğiniz besinlerin açlığınız, hormonlarınız ve yaktığınız kalori sayısı üzerinde çok farklı etkileri olabilir. Diyette iken yenmesi […]

Diyetteyken ne yenir? diyet yapanların bilmesi gereken önemli bir sorudur. İyi haber şu ki, hem sağlıklı hem tadı güzel hemde kilo vermenize yardımcı olacak çok fazla diyet gıdası var.

Diyetteyken Ne Yenir

Farklı yiyecekler vücudunuzdaki farklı metabolik yollardan geçer. Yediğiniz besinlerin açlığınız, hormonlarınız ve yaktığınız kalori sayısı üzerinde çok farklı etkileri olabilir.

Diyette iken yenmesi gerekenler:

1. Yumurta

Yumurtalar çok doyurucu ve besin açısından yoğundur. Simit gibi rafine karbonhidratlarla karşılaştırıldığında, yumurtalar günün ilerleyen saatlerinde iştahı bastırabilir ve hatta kilo kaybını teşvik edebilir. Kahvaltılarımızdan haşlanmış yumurtayı eksik etmeyelim.

2. Kepekli Tahıllar

Yulaf ezmesi, bulgur gibi gıdalardaki bol lif kaynağı, vücudunuzun insülin seviyelerini düşük tutmaya yardımcı olur. Türk toplumu olarak ekmekten vazgeçemiyoruz. Ekmek yiyeceksek kesinlikle beyaz ekmekten uzak duracağız. Beyaz ekmek yerine esmer ekmekler tercih edilmelidir.

3. Yapraklı Yeşillikler

Lahana, ıspanak pazı gibi yeşil yapraklı gıdalar kilo verme diyetinize mükemmel bir ektir. Sadece kalorileri düşük değil, aynı zamanda kendinizi tok hissetmenize yardımcı olan yüksek lif içeriğine sahiptirler. Yüksel lif içeriği sayesinde diyetimizi kolaylaştırarak kilo vermemize yardımcı olurlar. Bu besinleri tüketmek kalori arttırmadan yemeklerinizin hacmini arttırmanın harika bir yoludur. Düşük enerji yoğunluğuna sahip olmaları bu besinlerden aldığınız kaloriyi en aza indirmektedir.

4. Tam Yağlı Yoğurt

Yoğurt diyet için olmazsa olmaz bir süt ürünüdür. Yoğurtlarda bağırsağınızın işlevini iyileştiren probiyotik bakteriler vardır. Sağlıklı bir bağırsağa sahip olmak sindirim sistemimiz için önemlidir. Probiyotik yoğurt, sindirim sağlığınızı artırabilir. Kilo verme diyetinize eklemeyi düşünün, ancak şeker içeren ürünlerden kaçının.

5. Turpgiller

Turpgiller sebzeler arasında brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanası bulunur. Diğer sebzeler gibi, lif oranı yüksektir ve doyurucu özelliğe sahiptirler. Dahası, bu tür sebzeler genellikle iyi miktarda protein içerir. Protein bakımından hayvansal gıdalar veya baklagiller kadar zengin olmasalar da, çoğu sebzeye yüksek oranda proteine sahiptirler. Protein, lif ve düşük enerji yoğunluğu kombinasyonu, sebzeleri kilo vermeniz gerektiğinde yemeklerinize dahil etmek için mükemmel yiyecekler yapar. Ayrıca son derece besleyicidirler ve kanserle savaşan maddeler içerirler.

Turpgillerdeki sebzelerin kalorisi düşük, lif ve besin maddeleri yüksektir. Bunları diyetinize eklemek sadece mükemmel bir kilo verme stratejisi değil, aynı zamanda genel sağlığınızı da artırabilir.

6. Yağsız Sığır Eti ve Tavuk Göğsü

İşlenmiş et sağlıksız olsa da, çalışmalar işlenmemiş kırmızı etin kalp hastalığı veya diyabet riskini artırmadığını göstermektedir. Kırmızı et kilo kaybı dostu bir besindir, çünkü protein bakımından çok zengindir. Protein açık ara en doyurucu besindir ve yüksek proteinli bir diyet yemek, günde 80-100 daha fazla kalori yakmanızı sağlayabilir.

Düşük karbonhidratlı diyet yapıyorsanız, yağlı etleri yemekten çekinmeyin. Bununla birlikte, orta veya yüksek karbonhidratlı bir diyet yapıyorsanız, yağsız etleri seçmek daha uygun olabilir.

7. Haşlanmış Patates

Hem kilo kaybı hem de  sağlık için onları mükemmel bir yiyecek haline getiren çeşitli özelliklere sahiptirler. Özellikle potasyum açısından zengindirler. Haşlanmış patatesler doyurucu etkisi en fazla olan gıdalar arasındadır. İştahı azalttığı için günün ilerleyen saatlerinde yiyecek tüketiminizi bastırırlar.

Patateslerin haşlandıktan sonra bir süre soğumasına izin verirseniz , kilo kaybı da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarına sahip olduğu gösterilen lif benzeri bir madde olan yüksek miktarlarda dirençli nişasta oluşturacaklardır.

8. Fasulye ve Baklagiller

Fasulye ve baklagiller kilo verme diyetinize iyi bir ektir. Hem protein hem de lif bakımından yüksektir, doygunluk hissine ve daha düşük kalorili alımlarına katkıda bulunur. Asıl sorun, birçok insanın baklagilleri sindirmekte zorluk çekmesidir. Bu nedenle, onları düzgün bir şekilde hazırlamak önemlidir .

9. Çorbalar

Yukarıda belirtildiği gibi, düşük enerji yoğunluğuna sahip yemekler ve besinler, insanların daha az kalori almasını sağlar. Çorbalar kilo verme diyetinin etkili bir parçasıdır. Yüksek su içeriği onları çok doyurucu hale getirir. Ancak kremalı veya yağlı çorbalardan kaçınmaya çalışın.

10. Süzme Peynir

Süt ürünleri protein bakımından zengindirler. En iyilerinden biri az karbonhidratlı ve az yağlı protein olan süzme peynirdir. Süzme peynir yemek, protein alımınızı artırmak için harika bir yoldur. Süzme peynir gibi yağsız süt ürünleri yemek, kalori alımınızı önemli ölçüde artırmadan daha fazla protein almanın en iyi yollarından biridir.

11. Fındık

Yağ oranı yüksek olmasına rağmen, fındıklar beklediğiniz kadar kalorili değillerdir. Dengeli miktarda protein, lif ve sağlıklı yağ içeren mükemmel bir atıştırmalıktır.  Dengeli bir şekilde tüketildiğinde etkili bir kilo verme diyetine sağlıklı bir katkı yapabilir.

12. Meyveler

Doğal şeker içermelerine rağmen, düşük enerji yoğunluğuna sahiptirler ve sindirimleri biraz zaman alır. Ayrıca, lif içeriği şekerin kan dolaşımınıza çok hızlı bir şekilde salınmasını önlemeye yardımcı olur.  Meyveler biraz şeker içermesine rağmen, bunları kilo verme diyetine kolayca dahil edebilirsiniz. Yemeklerden sonra kan şekerinin yükselmesini yavaşlatan lif, antioksidanlar ve çeşitli besin maddeleri bakımından zengindirler.

13. Greyfurt

Greyfurt vurgulanmayı hak eden bir meyvedir. Kilo kontrolü üzerindeki etkileri doğrudan araştırılmıştır. Çalışmalar, greyfurtun iştahı baskılayabileceğini ve yemeklerden önce yenildiğinde kalori alımını azaltabileceğini göstermektedir. Kilo vermek istiyorsanız denemeye değer. Günlük öğünlerimizden yarım saat önce yarım greyfurt yemek, daha doygun hissetmenize ve daha az kalori almanıza yardımcı olabilir.

14. Avokado

Avokado eşsiz bir meyvedir. Çoğu meyve karbonhidrat bakımından yüksek olmakla birlikte, avokado sağlıklı yağlarla yüklenir. Özellikle zeytinyağında bulunan aynı yağ türünde tekli doymamış oleik asit bakımından yüksektir. Çoğunlukla iri olmasına rağmen, avokado çok fazla su ve lif içerir, bu da düşündüğünüzden daha az enerji yoğunluğu sağlar. Avokado, kilo vermeye çalışırken diyetinize ekleyebileceğiniz sağlıklı bir yağ kaynağına iyi bir örnektir. Sadece alımınızı dengeli tuttuğunuzdan emin olun.

15. Yeşil Çay

Spor ve Egzersizde Tıp ve Bilim alanında yapılan bir çalışma, günde üç bardak yeşil çay içmek metabolizmanızı hızlandırabilir ve 30 kalori yakabilir. Çaydaki bileşik EKGC, yağ yakmayı kolaylaştırır.  Yeşil çayın Hipertansiyon hastalarının kullandıkları ilaçlarının etkisini azalttığı düşünülmektedir. Bu yüzden Tansiyon hastalarının yeşil çay tüketimine dikkat etmeleri çok önemlidir.

Diyette Hangi Meyveler Yasak

Meyveler sağlıklı kabul edilirken, bazıları aşırı derecede tatlı oldukları veya yüksek kalorili oldukları için verimli bir şekilde kilo vermenize yardımcı olan yiyecekler listesine girmezler. Biraz kilo vermek istiyorsanız, uzaklaşmanız gereken bazı meyvelere bakalım.

 1. Üzüm

Genel sağlık için mükemmel olmalarına rağmen, üzümler şeker ve yağlar bakımından zengindir, bu da onları sıkı bir kilo kaybı diyetinde yemek için yanlış meyve yapar. 100 gram üzüm 67 kalori ve 16 gram şeker içerebilir, bu da bu küçük lezzetlerin düzenli olarak alınması kilo alımına neden olabilir.

2. Muz

Evet, doğru okudunuz! Muz sağlıklıdır, ancak fazla yiyemeyeceğiniz bir şeydir. Muzlar kalori yüklüdürler ve içinde aşırı doğal şekerler bulunur. Bir muzda yaklaşık 150 kalori vardır, bu da yaklaşık 37.5 gram karbonhidrattır. Yani, her gün 2-3 muz tüketen biriyseniz, bu kilo alımına yol açabilir.

3. Mango

Mango gibi tropikal meyveler, kilo verme planlarınızı engelleyebilecek gizli kalorilere sahip olabilir. Aşırı tatlı olan bu meyveden kaçınmak en iyisidir.

4. Armut

Armut yüksek miktarda kabızlık etkisi yaratabilen bir meyve olduğu için bağırsaklarınızın düzgün çalışmasına engel olabilir. Bu yüzden armut tüketiminize dikkat etmekte yarar vardır. Bunun yerine daha sulu ve lifli meyveleri tercih ederek diyetinize sadık kalabilirsiniz.

5. Kuru meyveler

Kuru erik, kuru üzüm ve diğerleri gibi kuru meyveler, su içeriğinden yoksun oldukları için daha fazla kaloriye sahiptir. Bir gram kuru üzümün üzümlere kıyasla daha fazla kalori içerebileceği söylenir. Yani, yaklaşık bir bardak kuru üzüm 500 kalori içerir ve bir bardak kuru erik 450’den fazla kalori içerir, kilonuzu izliyorsanız çok fazladır. Kuru meyveleri sınırlı miktarlarda yemek en iyisidir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

 1. diyette iken aslında istediğiniz pek çok şeyi yiyebilirsiniz sadece yedikten sonra oturup kalmayın her halukarda yenilenlerin vücutta hızlı bir şekilde yakılması gerekir . Diyet zamanı da bu geçerli ,diyet yapıp bütün gün hareketsiz kalırsanız çok yemekten bir farkı olmaz

  • Değerli yorumunuz için teşekkürler. Diyet yapmaya başladıktan sonra tekrar durumunuz hakkında yorum atarsanız seviniriz. Sağlıklı günler dilerim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bir şeyler inşa etmek, şu anda yapmanız için çok yararlı olacaktır. Hatta ilişkilerinizi güçlendirebilir! Yakın bir arkadaşınız ya da partneriniz için mutfağa girin ve onlar için yemek yapın. İşte bu kadar kolay!

BOĞA BURCU YORUMU

Hayalleriniz canlı, keyifli ve karar vermenize yardımcı olacak bilgilerle dolu olabilir. Bugün hayatınıza yeni ve heyecan verici temaslar gelebilir, muhtemelen gelirinizi artırmanın yollarını göstermede yardımcı olur. Yeni kariyerler, oturumlar ve yatırımlar umut verici ve dikkate değer görünmektedir. Yolunuza çıkan her şeyden en iyi şekilde yararlanın. Bir fark yaratabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün muhtemelen romantizme odaklanıyorsunuz. Sevgiyi çevreleyen gezegensel enerjiler ümit vericidir. Eğer bir ilişkiniz varsa, siz ve partneriniz birlikte bir hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir ilişki içinde değilseniz kim bilir belki günün sonunda karşınıza biri çıkabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün, sağlık, enerji ve dayanıklılık ile öne çıkıyorsunuz. Gönüllü çalışma veya kişisel bir proje olsun, iş yerinde iyi olmalısınız. Geçmiş çabaların sonuçlarını görme ihtimaliniz yüksektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Aşk ve romantizm bugün gündeminizde en üst sırada olacak. Şimdi özellikle sıcak ve sevgi dolu hissediyorsun. Mevcut ve potansiyel aşk partnerleri sizi güçlü bir şekilde çekebilir. Çocuklar ayrıca mutluluk ve memnuniyet kaynağı olabilirler. Her anlamda güzel bir gün.

BAŞAK BURCU YORUMU

Yaklaşan bir aile sohbeti hakkında endişeleniyor musunuz? Kendinizi germeyin. Bunlar her zaman içinizde en iyisini gören (ya da en azından deneyen) insanlardır. Onların beklentilerini karşılayıp karşılamayacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok. Durumun içinde mikroskop altındaymış gibi hissederseniz, gergin olacaksınız. Rahatlayın ve bu insanların deneyimlerine güvenin. Onlar seni seviyor! Bunu göreceksiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Kariyer veya finansal anlamda harika haberler alabilirsiniz. Yazılı veya yayıncı olarak çalışmayı ya da bu konuda herhangi bir sanatı düşünüyorsanız, olayları harekete geçirmenin günüdür. Hayal gücünüz yüksek seviyede çalışıyor ve başkalarıyla iletişim kurabiliyorsunuz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün tanıştığınız herkese karşı özellikle sıcak ve sevgi dolu hissetmelisiniz. Parayla ilgili iyi haberler, özellikle olumlu hissetmenize neden olmuş olabilir. Bu, yeni insanları size çekebilir ve zaten hayatınızda olanları da size yaklaştırır. Sanatsal bir proje başlatmayı düşünüyorsanız, bunu yapmanın tam günü. Yaratıcı fikirler özgürce akmalıdır.

YAY BURCU YORUMU

Güzel, olumlu, sıcak ve sevgi dolu görünmeye bugün özellikle dikkat ediyorsunuz. Özgüveniniz, iyimserliğiniz ve kararlılığınız önümüzdeki birkaç gün içinde zirveye ulaşmalıdır. Yeni bir ortaklık, iş dünyası, yaratıcı proje ya da romantizm... Başlamayı düşündüğünüz her şeyin başarılı olması ve yolunuza iyi bir şans getirmesi muhtemeldir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Yaratıcı ilham bugün derinden gelebilir. Vizyonlar, hayaller - hayal gücünüzü heyecanlandıran her şey - yeni projeler için fikirler getirebilir. Tek dezavantajı maddi olarak bir süre katkı sağlamamak olabilir. Ancak bu noktada sabırlı olmak en önemli şey.

KOVA BURCU YORUMU

İşler sizin için zaman zaman kolaysa sorun değil. Başka bir deyişle, bir arkadaşınızı vurgulayan bir görev veya test sizin için parkta yürüyüş yapmak kadar kolaysa kendinizi suçlu hissetmeyin. Herkesin kendi beceri seviyesi vardır ve sizinki belli bir şekilde çok yüksek olur. Bir şey zorsa sizin için iyi olacağını düşünmeye devam etmeyin. Zor bir meydan okuma her zaman hayattaki iyi bir derse eşit değildir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sıcaklık ve dostluğu başkalarına yansıtmak için her zamankinden daha heveslisiniz. . Sanatsal veya yaratıcı bir faaliyet için çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz. Bugün başladığınız şey her ne olursa olsun, yeni bir sanatsal proje, kariyer veya romantizm muhtemelen başarılı olacaktır.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM