• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71
Doğru tuvalet eğitimi yaşı nedir?

Doğru tuvalet eğitimi yaşı nedir?

Doğru tuvalet eğitimi yaşı nedir? Söylemesi zor Ebeveyn olarak çocuklarımızla ve erken yaşta yapabilecekleri ile gurur duymayı sevdiğimiz bir sır değil. Çocuğunuzun, başka şeylerin yanı sıra birlikte yürümesi ya da kelimeleri dizmesi, aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmayı sevdiğimiz bir şeydir. Tuvalet eğitimine başlamak için kesin bir yaş belirlemek imkansızdır. Bazı çocuklar 18 ayda hazır olurken, bazıları 2 yıla kadar  hatta […]

Doğru tuvalet eğitimi yaşı nedir?

Söylemesi zor

Ebeveyn olarak çocuklarımızla ve erken yaşta yapabilecekleri ile gurur duymayı sevdiğimiz bir sır değil. Çocuğunuzun, başka şeylerin yanı sıra birlikte yürümesi ya da kelimeleri dizmesi, aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmayı sevdiğimiz bir şeydir.

Tuvalet eğitimine başlamak için kesin bir yaş belirlemek imkansızdır. Bazı çocuklar 18 ayda hazır olurken, bazıları 2 yıla kadar  hatta daha da geç başlayabilir.

Erkekler ve kızlar da tuvalet eğitimi konusunda farklı oranlarda gelişmekte, kızlar genellikle erkeklerden daha erken tuvalet eğitimi almaktadır. Erken ya da geç olsun, bir takım trendlerin bir araya gelmeye başladığını fark edeceksiniz.

Gelişim aşamaları

Çocuklar kendi zamanlarında gelişim aşamalarından geçer ve acele edilmemelidir, çünkü kuzeninin veya arkadaşının küçük kızının veya oğlunun yapmadığı bir şey yaptığı için. Kendinizi veya çocuğunuzu baskı altına almayın ve endişeleniyorsanız, bir tıp uzmanından yardım isteyin.

Aynısı tuvalet eğitimi için de geçerlidir. Tuvalet eğitimine ne zaman başlanacağını bilmek “savaş” ın yarısıdır.

Tuvalet eğitimi sürecinin arkasındaki bilimsel aşamaları okuyun ve anlayın, böylece her aşama da, ne yapmanız ve çocuğunuzun ne yapması gerektiği konusunda iyi bir anlayışa sahip olursunuz ve bu, yolunuza çıkan her şeye hazırlıklı hissetmenize yardımcı olur.

Tuvalet eğitimine ne zaman başlamalı

Tuvalet eğitimine başlamak için “doğru yaş” yoktur; çocuğunuzun fiziksel, duygusal ve psikolojik olarak nerede olduğuna bağlıdır.

Eğitimli bir tıp uzmanı değilseniz veya bunu daha önce yapmadıysanız, çocuğunuzun tuvaleti ne zaman kullanmaya hazır olduğunu bilmek, özellikle neye dikkat edeceğinizden emin değilseniz zor olabilir.

Hazırlık belirtileri

Korkma. Çocuğunuzun davranışını izleyerek, genellikle hazır olma belirtileri olarak adlandırılan küçük ipuçlarını fark edebilirsiniz:

 • Bezleri daha uzun süre kurutulur; bu, mesane ve bağırsak kontrolünün iyileşmekte olduğunu gösterir.
 • Çocuğunuz bez değiştirme sırasında çiş ya da kaka diyor ve ne olduğunu anlıyor.
 • Çocuğunuz pantolonunu yukarı ve aşağı çekme becerisine sahiptir.
 • Çocuğunuz yüz ifadeleri kullanarak, kendine tutunarak veya gürültü yaparak dürtüyü kabul eder.
 • Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz ne söylediğinizi anlayabilir ve basit talimatları uygulayabilir.
 • Yürümeye başlayan çocuğunuz yürüyebilir ve bir lazımlık veya tuvalete oturabilir.
 • Çocuğunuz ıslak ve kuru anlamını anlıyor.

Tuvalet eğitimi yaşı hakkında daha fazla bilgi

Hazırlık belirtilerini belirledikten, kendinizi hazırladıktan ve bir zaman belirledikten sonra, git, git, git…

Kendinizi onların koçu olarak düşünün,  örnek olarak öğretin, cesaretlendirin,  onları motive etmek ve ilerlemeyi izlemek için araçlar kullanın ve neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını bulurken yaklaşımınızı ayarlayın. Unutmayın, her çocuk farklıdır ve süreci ne kadar çok anlar ve ne yapacağınızı bilirseniz, ikiniz için de daha iyi olur.

Her şeyde olduğu gibi, yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu yeni bir şeye tanıtmak olumlu veya olumsuz bir yanıt verebilir. Onları nişanlı ve heyecanlı hale getirmeye çalışın ve bebek bezlerinde çok az genç olduğunu her zaman unutmayın. Sonunda oraya gidecekler.

Unutmayın, tuvalet eğitimi yaşı değişir

Çocuğunuz sizinle işbirliği yapmayı reddederse, uymayan bir bulmaca gibi zorlamaya çalışmayın, belki çocuğunuz hazır değildir. Bazı farklı yaklaşımlar deneyin ve eğer hala ilgi veya işbirliği yoksa sabırlı olun. Çocuğunuzun gerçekten hazır olduğundan emin olun.

Bir ebeveynin yapabileceği en kötü şey hayal kırıklığına uğramak  ve disiplini tuvalet eğitimi yaklaşımı olarak kullanmaya başlamaktır. Bunun çoğu durumda tuvalet eğitimi çabalarınız üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır. Çocuğunuzu kazalar için cezalandırmak sizi hiçbir yere götürmez.

Sakin olun, sakin olun ve toplayın ve bunun zaman alabileceğini bilin. Roma bir günde inşa edilmedi ve çocuğunuzun bir iki gün içinde tuvalet eğitimi alması pek olası değil. Bazı çocuklar sadece birkaç hafta sürerken, diğerleri asılmadan aylar sürebilir.

Erken tuvalet eğitimi hazırlığı

Çocuğunuz banyoda ne yaptığınıza ilgi gösteriyorsa, onları dışarı atmayın, sizi tuvalette izlemelerine izin vererek meraklarını teşvik edin. Bazen onlarla da etkileşim kurmak için iyi bir zaman.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar sizi, kardeşlerini ve arkadaşlarını izleyerek öğrenirler   Tuvaleti kullandığınızı görmek tuvalet eğitimi için erken hazırlığa başlayabilir. Onları bir lazımlık veya tuvalet koltuğuna izlemek ve almak, tanıdık oldukları doğal bir ilerleme haline gelir.

Bunları tuvalet zamanı ile sosyalleştirmenin yanı sıra  , tuvalet eğitimi çabalarınızı destekleyecek doğru ürün ve araçlara sahip olduğunuzdan emin olun  . Lazımlıklarını seçmelerine izin vermek, onları dahil etmek ve şimdi onların “Büyük Çocuk” olduklarını bilmelerini sağlamak sürecin bir parçası.

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken cesaretiniz kırılmasın

Unutmayın, eğer ilk denemeleriniz hayal kırıklığı yaratıyorsa veya çocuğunuz iyi başlıyorsa geriler, üzerinde durmayın. Anahtar, çocuğunuzun başlamaya hazır olduğundan emin olmak ve siz ve çocuğunuz için uygun bir yaklaşım bulmaktır.

Ev taşıma gibi büyük bir değişiklik veya yeni bir bebek geliyorsa, tuvalet eğitiminin başlamasını geciktirmeyi düşünün. Bazı ilerlemeler kaydederken, bu büyük değişiklikler sıklıkla gerilemeye neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Pozitif enerji bugün etrafınızda, sizi insanların kötü enerjilerinden koruyor. Beklenmedik flörtlere ve yolunuza çıkacak birkaç tatlı hediyeye hazır olun. Kendinizi biraz daha ciddiye almanız gereken bir gün. Eğlenin ve tadını çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

İçinizde birine karşı huzursuzluk duyuyorsanız bugün paylaşma, içinizi dökme zamanı. Macera için bu susuzluğu gidermek için daha fazla beklemeyin. Yapılması gereken önemli şeyler var, bu yüzden kanepeden inin ve hareket edin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Kendinizi günün getirdiği tüm olanaklara açık tutun İkizler. İnsanları ve eylemlerini yargılamayı bıraktığınızda yolunuza çıkan inanılmaz fırsatlara şaşıracaksınız. Kelimeler bugün uzun bir yol kat edecek, bu yüzden bunları büyük bir dikkatle kullandığınızdan emin olun.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün sevdiklerinize sevginizi göstermek için adeta çırpınacaksınız. Ancak ihtiyacınız olan değerli enerjiyi tüketmediğinizden emin olun. Çünkü sağlığınızı korumak artık çok önemlidir. Bununla birlikte karşı taraftan da aynı sevgiyi alıp almadığınıza dikkat edin.

ASLAN BURCU YORUMU

Durmak ve dinlenmek istediğiniz bir noktada olabilirsiniz. Bunu yapmanın tam zamanı. Bir ara vermeyi hak ediyorsunuz bedeninizi ve zihninizi dinlendirmek iyi gelecek. Hayal gücünüz tüm olası senaryolarla çıldırmış olabilir. Birine odaklanın ve ne olduğunu görün!

BAŞAK BURCU YORUMU

İşlerin seni rahatsız etmesine izin verme. Doğru yolda olduğunuzdan emin olun. Güçlü iraden, işlerin akın ettiği ve kararsızlığın bol olduğu bu günde oldukça etkili olacaktır. Diğer insanların ne yaptıklarıyla ilgilenmeyin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bazı kır çiçekleri seçin ve mutfak masanızdaki bir vazoya koyun. Evden çıkamıyorsanız veya arka bahçenin ötesine geçemiyorsanız, eğlenmeye ve toplamaya eşdeğer bir şey yapın. Küçük şeyler güneş ışığı getirebilir ve durgun bir duruma umut verebilir. Gereksiz dağınıklığı aklınızdan çıkarın ve yeni olasılıklara açın. Doğa hala en iyi arkadaşınız, koronavirüs olmasına rağmen.

AKREP BURCU YORUMU

Güvenli, uygun sosyal etkileşimleri ve aktiviteleri teşvik eden bir günün heyecan verici enerjisinden faydalanın. İç yangının şiddetini korumak için bol miktarda oksijen bulacaksınız. Önümüzdeki birkaç gün içinde yapmanız gereken işleri yoluna koyun.

YAY BURCU YORUMU

Felsefe yapmak iyidir ancak derinlere inmezseniz ve gerçekten içten dışa bir sorun görmeye çalışmadığınız sürece, hiçbir zaman ilerleme kaydedemezsiniz. Araştırmaya veya planlamaya ihtiyacınız yok. Gerçek dünya deneyimine ihtiyacınız var! Bir değişikliği düşünüyor ancak hangi yoldan gideceğinizden emin değilseniz, tek yönde bir deneme çalışması yapın ve nasıl gittiğini görün.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinize ve yaptığınız işe inandığınız sürece aklınızı ve kalbinizi mümkün olan her şeye açık tutun. Bir becerinin ustalığı, onu her zaman bir sonraki seviyeye taşımak için cesaretiniz olduğunda gelir. Yaşamınızın şu anda bu güvenden daha fazlasını gerektiren farklı alanlarını düşünün.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün birinin benzersiz enerjisine ilgi duyuyorsunuz. Hayran olduğunuz dünyaya bakmanın bir yolu var. Onu şimdi biraz daha iyi tanıma zamanı. Neden daha iyi tanımak istediğiniz konusunda açık olun. Bu tavrınız karşısında gurur duyacak. İkinizin ortak birçok noktası var ve ne olduklarını öğrenmenin zamanı geldi.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sözlerinde güç var büyük bir duygusal özgüven ile birlikte. Her şey hızla hareket ediyor olabilir ancak devam edebilmek için zihninizin gücü ve hızlılığı var. Başkalarıyla birlikte çalıştığınızda büyük fırsatlar yakalayabilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM