• DOLAR
  6,7291
  %-0,03
 • EURO
  7,5599
  %-0,21
 • ALTIN
  367,98
  %0,06
 • BIST
  8,4615
  %-0,23
Ergenlik Dönemindeki Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı

Ergenlik Dönemindeki Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı

Ergenlik Dönemindeki Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı İnsan yaşamında önemli dönüm noktaları vardır. Bunlardan ilki 0-7 yaş kişilik oluşum aşamasıdır. Kişiliğin temelleri bu dönemde atılır. Ancak kişilik oluşumundan 6-7 yıl sonra başlayan ergenlik çağı, ilkinden daha riskli bir dönem olabilir. Bu yaş aralığında olan çocuklara dikkatle yaklaşmak ve onları olabildiğince pozitif bir dille doğruya sevk etmek gerekir. […]

Ergenlik Dönemindeki Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı

İnsan yaşamında önemli dönüm noktaları vardır. Bunlardan ilki 0-7 yaş kişilik oluşum aşamasıdır. Kişiliğin temelleri bu dönemde atılır. Ancak kişilik oluşumundan 6-7 yıl sonra başlayan ergenlik çağı, ilkinden daha riskli bir dönem olabilir. Bu yaş aralığında olan çocuklara dikkatle yaklaşmak ve onları olabildiğince pozitif bir dille doğruya sevk etmek gerekir.

Hiçbir şey mutlu, üretken ve sevgi dolu bir çocuktan daha fazla sevinç ve gurur getiremez. Çocuğun gelişiminin her yaşı ve aşaması belirli hedeflere ve görevlere sahiptir. Bebekler için, yemek yemek, uyumak ve dünyalarını keşfetmek. Ergenler için, kendi arkadaş gruplarıyla kendi insanları olmaktır. Ergenlerin artan bağımsızlık hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşmak için birçok beceriye ihtiyaçları vardır. Bazı ergenler bu geçişi sorunsuz yapmazlar. Bağımsızlık yönündeki hareketleri ebeveynler ve aileler için stres ve keder yaratabilir. Bu kaba geçişin bazı yönleri normaldir ve stresli olsa da ebeveynleri Ergenlik dönemindeki çocuklarını aşırı uyarmamalıdır.

Erken başlamak, ebeveynlerin çocuklarının ergenliğine hazırlanmalarının en iyi yoludur. Aşağıdakiler, ebeveynlerin kendilerini ve çocuklarını daha yumuşak bir geçişe ve ergen gelişiminin görevlerini gerçekleştirmede daha fazla başarıya hazırlaya bilmelerinin yollarıdır:

İstikrarlı, güvenli ve sevgi dolu bir ev ortamı sağlamak
Dürüstlük, karşılıklı güven ve saygı ortamı yaratmak
Aile yemeği zamanlarında açık iletişim kültürünün oluşturulması
Yaşa uygun bağımsızlık ve atılganlığa izin vermek
Çocuğunuzu sizinle konuşmaya teşvik eden bir ilişki geliştirmek
Eşyalarına ve kendilerine ait sorumlulukların öğretilmesi
Ev işleri için temel sorumlulukların öğretilmesi
Sınırları kabul etmenin önemini öğretmek
Harekete geçmeden önce düşünmenin önemini öğretmek
Bunlar yavaş yavaş ortaya çıkan ve bebeklik döneminde başlayan karmaşık süreçlerdir. Ebeveynler ve çocuk, çocuğun erken gelişimi boyunca bu görevler üzerinde birlikte çalıştıklarında, ergenlik çağındaki ergenlik yılları daha az stresli olacaktır.

Sorunlar hakkında açıkça konuşma yeteneği, ebeveyn ve çocuk ilişkisinin en önemli yönlerinden biridir. Bu ilişkiyi ve açık iletişimi geliştirmek zaman, sebat ve anlayış gerektirir. İlişki, gençlerle zaman geçirerek yavaş yavaş gelişir. Zorluklardan biri, ebeveynlerin ergenleriyle birlikte geçirecekleri zamanı değil, kaliteyi bulmaktır; okul sonrası aktiviteleri olan programlar, spor ve işler ergenlik döneminde meşgul olur. Aile yemeği saatleri, ebeveynlerin ergenlik öykülerini paylaşmak, masa oyunları oynamak, geziler, tatiller ve kutlamalar ebeveynlerin ergenlerle vakit geçirmeleri için önemli fırsatlardır. Ebeveynler ayrıca her çocukla bireysel zaman geçirmeye, olumlu davranışları övmeye ve zor ya da üzücü şeyler hakkında konuşmaya çalışmalıdır.

Ön ergenlik yıllarında çok stresli veya sıkıntılı bir ebeveyn-çocuk ilişkisi, profesyonel yardımın gerekli olabileceğine dair güçlü bir işaret olabilir. Ebeveynlerin çocuğun ilk yıllarına zaman ve enerji yatırımı, çocukluktaki küçük sorunların daha büyük ergenlik sorunları haline gelmesini önleyebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün parayla ilgili bazı evrak işlerini yürütmeniz gerekebilir, Koç. Faturaların ödenmesi, depozito yatırılması veya tahsil edilmesi gerekebilir. Küçük olaylar sizi rahatsız edebilir ve bazı hayal kırıklıklarına neden olabilir. Size yakın olan kişiler de dahil olmak üzere her türlü iletişim, gün içinde ters gidebilir. Ama tüm bunlar hayatınızın olumlu dönüşünü değiştiremez. Devam edin...

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün romantik bir partnere karşı özellikle sıcak ve sevgi dolu hissediyor olabilirsiniz ve bu duygu muhtemelen karşılıklıdır. Birbirinize ulaşmakta zorluk çekebilirsiniz. Telefon mesajları alınamayabilir veya kişinin yapması gereken önemli bir şey olabilir. Sonunda ikiniz, yarından önce istediğinizi yapamasanız bile konuşacaksınız.

İKİZLER BURCU YORUMU

Yaratıcı, sanatsal veya hizmet odaklı çalışma fikirleri kalın ve hızlı gelebilir ancak farklı olasılıklar arasında parçalanabilirsiniz. Tüm fikirleriniz uygulanabilir gibi görünüyor ancak bir an için karara varmanız gerektiğini hissediyorsunuz. Başkalarının tavsiyesini sormak iyi bir fikir olabilir. Önerilerini tam olarak yapmasanız bile, tavsiye size yeni seçenekler gösterebilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Grup etkinliklerine ve sosyal etkinliklere olan hevesiniz yüksektir. Fikirlerinizi başkalarıyla tartışmak isteyebilirsiniz ancak konuşmanız gereken insanlara ulaşmakta sorun yaşayabilirsiniz. Bu sinir bozucu olabilir ancak coşkunuz bu yüzden kaybolmamalı. Bugün planladığınız her şey süreç zor olsa bile memnuniyet verici olacaktır.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün evniniz misafirlerinizle dolup taşabilir. Bununla birlikte, planlarınız bir şekilde yanlış iletişim, teslim edilmeyen mesajlar, trafikten kaynaklanan gecikmeler veya diğer engeller nedeniyle hayal kırıklığına uğrayabilir. Bunun coşkunuzu azaltmasına izin vermeyin. Yapmaya çalıştığınız her şey geçici hayal kırıklıklarına rağmen meyve vermeye başlayacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün düşüncelerinizi yazmak için güçlü bir ihtiyaç hissedebilirsiniz ama kelimelere dökmeniz için biraz fazla şekilsiz olabilirler. Ayrıca arkadaşlarınızla veya sevdiklerinizle iletişim kurmakta zorluk çekebilirsiniz. Birbirinizi özlemeye devam edebilirsiniz. Gitmek istediğiniz yere gidememek sinir bozucu olabilir. Küçük tahrişlere rağmen eğlenceli bir gün olmalı.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün bir grup etkinliğine katılabilirsiniz ancak katılan kişilerin iyi bir dinleyici olmamaları canınızı sıkabilir. Herkesin ne olması gerektiğini ve nasıl yapılacağını anlamalarına yardımcı olmak sizin sorumluluğunuzda olacak. Küçük bir mali çöküş içinde olabilir ve onu nasıl harcayacağınız konusunda biraz endişelenebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Size en yakın olanlarla iletişim kurmak bugün zor olabilir. Bu biraz üzücü olabilir çünkü şu anda özellikle sıcak ve sevgi dolu hissediyorsunuz. Hatta belki de kızgın olduklarından ve sizinle konuşmak istemediklerinden bile endişe edebilirsiniz. Durum böyle değil. Denemeye devam et. Sonunda onlara ulaşacak ve istediğiniz yanıtı alacaksınız.

YAY BURCU YORUMU

Bugün bir tür sanatsal proje üzerinde çalışabilirsiniz. Çok çaba harcayacaksını, ancak sonuçlar tam olarak istediğiniz gibi olmayabilir. Bu birçok revizyona neden olabilir. Sonunda durmak zorunda kalacaksın. Çok fazla düzeltme yapabilirsiniz. Ne üzerinde çalışırsanız çalışın, nesnel kalmaya çalışın ve gerçekçi olmayan beklentilere kapılmayın.

OĞLAK BURCU YORUMU

Özellikle arkadaşlarınıza, sevgilinize ve ailenize yakın hissetmeniz gerekse de, bugün onlarla iletişim kurmakta zorlanabilirsiniz. Belki de gizli olmasını tercih ettikleri sıkıntıları var ve paylaşmak istemiyor olabilirler. Sabırlı ol. Anlamaya çalış. Sorunlarını yarın sizinle paylaşabilirler.

KOVA BURCU YORUMU

Belki gelecekteki bir sosyal etkinliğe ev sahipliği yapma beklentisiyle yeniden dekore etme arzusu bugün sinir bozucu olabilir. Muhtemelen bazı kesin fikirleriniz var ancak istediğiniz sonuçları üretmek için ihtiyacınız olan malzemeleri bulamıyorsunuz. Ne planlıyorsanız, önceden telefon etmek ve hangi kaynakların kullanılabilir olduğunu görmek iyi bir fikir olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Seyahat aklınızda olabilir. Muhtemelen gelecekteki bir tatil olasılığı için heyecanlısınız. Bugün bazı düzenlemeleri tamamlamanız gerekebilir, ancak konuşmanız gereken insanlara ulaşmakta zorlanabilirsiniz. Bu sinir bozucu ama hevesini azaltmamalı. Denemeye devam et. Sonunda uygun kişiye ulaşacak ve başarmaya çalıştığınız her şeyi bitireceksiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM