• DOLAR
  6,4510
  %0,87
 • EURO
  7,1898
  %1,84
 • ALTIN
  338,14
  %0,91
 • BIST
  8,0430
  %2,92
Evliliklerde Yaşanan Sorunların Altında Yatan Sebepler

Evliliklerde Yaşanan Sorunların Altında Yatan Sebepler

Evli çiftlerin arasında yaşanan gerginliklerin temelinde birbirinden farklı birçok sebep olabilir. Su yüzüne çıkan sebepleri sıralamadan önce aslında evliliğinizi temelden tehdit eden sebepleri tespit etmeniz çok daha önemlidir. İşte bu nedenle en çok karşılaşılan evlilik sorunlarının altında yatan gizli sebepleri sizler için derledik.

Sürekli ”Özür Dilerim” Kelimesinin Ardına Saklanmayın.

Her tartışmanızın ardından eşinizin sizden duymak istediği cümle ”Özür dilerim” olmayabilir. Bu sebeple tartışmalarınızın ardından özür dilemektense uzlaşmaya varmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede karşılıklı olarak ikinizde kendiniz için sorun meydana getiren şeyleri göz ardı etmek zorunda kalmazsınız ve problemleri gerçek bir çözüme ulaştırabilirsiniz.

Hayali Âşıklar

Film ya da televizyonlarda gördüğünüz hayali çiftlere kendinizi kaptırıyor musunuz? Yapılan araştırma ve çalışmalar televizyon dünyasına kendisini fazlasıyla kaptıran ve inanan kişilerin eşleri ile olan ilişkilerine kendilerini çok daha az adadıklarını belirtiyor. Film ve dizilere kendisini kaptıran bireyler, inişli çıkışlı devam eden gerçek birliktelikler yerine sürekli heyecanlar yaşamak, çiçek ve hediyeler almak istiyorlar. Ancak ne yazık ki bilindiği gibi gerçek yaşamda ilişkiler senaryolarda ki gibi yürümüyor ve bu da çiftlerin birçoğunun ilişkilerinde mutsuzluk yaşamalarına neden oluyor. Bu nedenle kendi ilişkinizi filmlerdeki kusursuz giden, herkese parmak ısırtacak ve hatta rahatsızlık verecek kadar aşk, anlayış ve sevgi dolu olan hayali ilişkiler ile kıyaslamaktan uzak durun. Beklentilerinizi mümkün olduğunca gerçek yaşama paralel tutarsanız ilişkinizde o denli daha az hayal kırıklığına uğrarsınız.

Farklı Çiftler

Tıpkı film ve dizilerde olduğu gibi etrafınızda olan başka çiftler ile ilişkinizi kıyaslamaktan uzak durun. Unutmayın dışarıdan görülen ile içeride yaşanan her zaman birbirini tutmayabilmektedir. Arkadaşınızın eşinin ne kadar anlayışlı, ne kadar romantik, ne kadar v.s. v.s. olduğunu görerek içten içe kıskançlık duygusu beslemeniz zaman içerisinde kendi eşinizden de aynı hareketleri beklemenize neden olabilir. Oysa kim bilir belki de arkadaşınız da sizin evliliğinize imreniyordur…

Teknolojik İletişim

Eşiniz ile birbirinize e-posta, SMS ve farklı sosyal ağlar üzerinden mesaj göndermek yüz yüze iletişim dâhilinde olmaktan ya da telefon ile konuşmaktan çok daha hızlı ve kolay gelebilir fakat yapılan bir araştırmaya göre, dijital platformlar üzerinden birbirleri ile iletişim kurmayı daha sık tercih eden çiftlerin birlikteliklerinde daha doyumsuz olmaya başladıklarını gösteriyor.

Kâbuslarınız

Rüyalarınızda eşinizin sizi aldattığını ya da size davrandığınızı görmeniz gerçek yaşamda da kavgaya tutuşmanıza sebebiyet verebilir. Bu durum pek çok araştırmalar ile de kanıtlanmış gerçek bir durumdur. Rüyanızda görüp sinirlendiğiniz herhangi bir konu adına eşiniz ile kavgaya tutuşmak yerine canınızın neden bu denli sıkıldığı ile ilgili eşinizle konuşmayı deneyin.

Baş Başa Dışarı Çıkmak

İlk bakıldığında hoş, rahatlatıcı ve romantik olması gereken bu aktivite evliliklerde tarafların farklı istekleri sebebiyle tam bir kâbusa dönüşebilmektedir. Genel olarak erkekler spontane gelişen aktivitelerden hoşlanırlarken kadınlar planlı aktiviteleri tercih edebilmektedir. Bu sebeple de iki taraftan birinin mutsuz olmasına engel olmak için randevunuzda neler yapmak istediğinizi henüz planlamadan oturarak konuşmak ve ortak bir karar almak ilişkiniz adına çok daha doğru bir adım olacaktır.

Uykusuzluk

İnsanlar hem vücut hem de ruhsal sağlıkları için ihtiyaçları olan gerekli uykuyu almazlarsa oldukça gergin ve sinirli olabilmektedirler. Şayet siz de uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız bu birlikteliğinize kavga, sinir ve sabırsızlık olarak yansıyabilir. Bu nedenle uyku düzeninize özen göstermeniz önemlidir.

Boşanan Yakınlarınız

İlişkiler ile ilgili yapılan araştırmalar boşanmanın bulaşıcı bir durum olduğunu gözler önüne sermektedir. Örneğin, bir yakınınızın eşinin onu aldattığını öğrendiğinizde otomatikman siz de kendi eşinizin sadakatini sorgulamaya başlayabilirsiniz. Bu tarz bir durum ilişkinizde hiçbir sorun olmasa dahi birlikteliğinizi olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle de aklınızda soru işareti oluşturan durumları eşiniz ile oturum konuşmanız ve yaşamı kendiniz için de onun için de kâbusa çevirmeden istediğiniz cevapları almanız oldukça önemlidir.

Hiç Tartışmamak

Tartışmaya girmemeniz veya kavga etmemeniz aslında birbirinize hiç sinirlenmediğiniz anlamına gelmemektedir. Tartışmak ve kavga etmek ruhsal sağlığınız için olumludur ve eşinize karşı dürüst davranmanıza olanak sağlar. Kavga ve tartışmaktan uzak durmak ise stres hormonlarınızın artmasına neden olur. Kavgalardan ve tartışmalardan uzak durmak yerine üslubunuza dikkat ederek eşiniz ile canınızı sıkan durumları konuşmaya çalışın. İçinizde bir saatli bomba gibi zaman geçtikçe daha da tehlikeli hale gelen duygular biriktirmektense sorunu ilk anda tespit edip sonuca bağlamak sonrasında istemediğiniz durumlar yaşamanızı engelleyecekti.

Unutmayın hemen hemen tüm ilişkilerde olduğu gibi evliliklerde de inişli çıkışlı pek çok durum olabilir. Burada önem taşıyan nokta eşiniz ile birbirinizi anlamak için çaba sarf etmek, inat etmektense orta yolu bulmaya uğraşmak ve evliliğinizin güzel günlerinin keyfini sonuna kadar çıkarmaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM