• DOLAR
  6,8107
  %-0,14
 • EURO
  7,5776
  %0,15
 • ALTIN
  380,59
  %0,37
 • BIST
  8,5010
  %0,87
Giysi ve Ayakkabılardan Koronavirüs Bulaşır mı?

Giysi ve Ayakkabılardan Koronavirüs Bulaşır mı?

Giysi ve Ayakkabılardan Koronavirüs Bulaşır mı? Bu noktada koronavirüsün giysi ve ayakkabılar yoluyla bulaştığı belgelenmiştir. COVID-19’lu bir bireye yakınsanız veya onunla sık temas halindeyseniz, sık sık çamaşırlarınızı yıkamak hijyenin önemli bir parçasıdır. Bu özellikle sağlık çalışanları gibi yüksek riskli bireyleri içerir. Çoğu ev tipi deterjan, çamaşır yıkarken virüsü öldürmek için yeterlidir. Kendinizi güvende tutmak için […]

Giysi ve Ayakkabılardan Koronavirüs Bulaşır mı?

 • Bu noktada koronavirüsün giysi ve ayakkabılar yoluyla bulaştığı belgelenmiştir.
 • COVID-19’lu bir bireye yakınsanız veya onunla sık temas halindeyseniz, sık sık çamaşırlarınızı yıkamak hijyenin önemli bir parçasıdır.
 • Bu özellikle sağlık çalışanları gibi yüksek riskli bireyleri içerir.
 • Çoğu ev tipi deterjan, çamaşır yıkarken virüsü öldürmek için yeterlidir.

Kendinizi güvende tutmak için kendinizi karantinaya alma durumunda elinizden geleni yapsanız bile, yeni koronavirüs (covid-19) evinize girmesini nasıl önlersiniz?

Sadece market alışverişi için dışarı çıkıyorsunuz. Dışarı çıktığınızda güvenli sosyal mesafe kuralına uyuyorsunuz. Dışarıdan döndüğünüzde ellerinizi sık sık yıkarsınız ve eve döndüğünüzde kapı tokmağı ve tezgah üstü gibi “fazla  temas ettiğimiz” yüzeylerini dezenfekte edersiniz.

Yine de, iyi hijyen sağlasanız bile, eve getirdiğiniz nesneler hakkında endişelendiğiniz, rahatsız edici bir his var. Yiyecekleriniz güvenli mi? Plastik poşetler? Giydiğin kıyafetler ne olacak? Yada ayakkabıların?

Alışverişe gitmenin kaçınılmaz sonuçları var ve bunlardan biri, bunu yapmak için ayakkabı ve kıyafet giyecek olmanızdır.

İşte yeni koronavirüsün yaygın giyim eşyalarından geçmesi hakkında bildiklerimiz.

Giysiler düşük risklidir

“Bu virüs hakkında bilmediğimiz çok şey var ve her gün bu virüs hakkında daha fazla şey öğreniyoruz. Ancak bu bizim şu andaki anlayışımızdır: Mahallenizde markete hızlı bir ziyaret yapmak istiyorsanız, kıyafetleriniz veya ayakkabılarınıza COVID-19 bulaşma ihtimali pek ihtimal dahilinde değildir. Uzmanlar “Ayakkabıların veya giysilerin önemli bir bulaşma kaynağı olduğuna inanmıyoruz ” diyor.

Uzmanlara göre yeni koronavirüsün giysi ve ayakkabılar yoluyla bulaştığı tespit edilen  hiçbir vaka olmamıştır.

Yeni koronavirüsün neden olduğu grip benzeri solunum yolu hastalığı COVID-19, solunum damlacıkları ile yayılır. Enfekte bir bireyin başka bir kişiye yakın olarak öksürmesi ve hapşırması, doğrudan bulaşmanın en olası yoludur.

Bununla birlikte, yeni koronavirüsün farklı yüzeylerde insan vücudunun dışında hayatta kalabildiğini biliyoruz, bu da dokunulduğunda iletim ile sonuçlanabilir.

Yüzeyin türüne bağlı olarak , uzmanlar virüsün sadece birkaç saat ila birkaç gün arasında hayatta kalabileceğini tahmin ediyor.

Metal ve plastik virüs için 2-3 güne kadar bir sığınak sağlayabilirken, kıyafetler hayatta kalmasına elverişli bir malzeme olarak kabul edilmez.

DSÖ bulaşıcı hastalık uzmanı ve başkan yardımcısı Dr. Kathleen Jordan , “Bu alandaki en iyi çalışmalarımız influenza ve daha önce bilinen diğer virüslerle ilgilidir, ancak genel olarak giysilerin virüslerin en iyi inkübatörü olduğu düşünülmemektedir” demiştir.

Nem bir virüsün gelişip gelişemeyeceği konusunda önemli bir çevresel rol oynar. Çoğu kumaş malzemenin doğası buna elverişli değildir.

Jordan, “Kıyafetler genellikle çevreyi daha kolay havalandırabilecek sert bir yüzeyden daha çok bir geçirgendir” dedi.

Virüsün giysilerle taşınması pek olası değildir, ancak her ne kadar bu konuda kanıtlanmış bir vaka olmasa da tedbiri elden bırakmamalı ve giysilerimizi her dışarı çıktığımızda gelir gelmez balkonda havalandırmalı yada direk yıkatmalıyız.

Peki ya ayakkabılar?

Ayakkabılar, doğası gereği kıyafetlerden çok daha kirli olma eğilimindedir. Bu nedenle, bakterileri ve virüsleri eve taşımaları daha olasıdır.

Bununla birlikte, uzmanlar yeni koronavirüsün beklenmedik bir iletim kaynağı olduğu konusunda hemfikirdir. Çünkü ayakkabılara nasıl davranılması gerektiğini zaten biliyoruz.

Genellikle ayakkabılarla yaptığımız şey zaten koruyucudur. Ayakkabılarımızı mutfak masasının üstüne koymuyoruz ya da ayakkabıları ağzımıza sokmuyoruz. Ayakkabılarımızın yeri her zaman bellidir.

Ancak, koronavirüsün evinize girmemesini sağlamak için, ayakkabılarınızı temizleyip kapıda bırakarak veya ayakkabı ve diğer dış giyim eşyalarından ayrılmak için evinizin sosyal alanlarından güvenli bir şekilde belirlenmiş bir alan oluşturarak ek güvenlik önlemleri alabilirsiniz.

Evinize girmeden önce ayakkabılarınızı çıkarmak ve onları temizlemek tavsiye edilir. Bu, bakkal için basit bir geziden evinize virüs sokmanızı önleyecektir.

Son haftalarda, farklı nesnelerin virüsü iletme potansiyeli konusunda endişe olsa da, basit gerçek şu ki, insandan insana doğrudan bulaşmanın hala birincil maruz kalma biçimi olduğuna inanılmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. uzmanlarında belirttiği gibi virüs havadaki damlacıklar aracılığı ile bulaşıyor, o halde daha çok kalabalık ortamlardaki riske karşı dikkatli olmalıyız, elbise veya ayakkabıdan risk o kadar yüksek değil.

  • Değerli yorumunuz için teşekkürler. Evet mümkünse evde kalmak, dışarıya çıkmak gerekiyorsa sosyal mesafe kurallarına riayet ederek dikkatli olmak gerekiyor.

 2. giysilerden virüsun bulaşma imkanı bulunmuyor kurallara dikkat ettiğiniz sürece . Dışarıdan geldiğinizde üzerinizdeki kıyafetleri değiştirin , hergün farklı bir kıyafet giyin ardından bunları yüksek sıcaklıkta yıkayın . 92 C ye kadar virus yaşamaya devam ediyor . 15 dk lık bir ömrü var 100 C ye cıkın ve uzun yıkama programını tercih edin .

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bir şeyler inşa etmek, şu anda yapmanız için çok yararlı olacaktır. Hatta ilişkilerinizi güçlendirebilir! Yakın bir arkadaşınız ya da partneriniz için mutfağa girin ve onlar için yemek yapın. İşte bu kadar kolay!

BOĞA BURCU YORUMU

Hayalleriniz canlı, keyifli ve karar vermenize yardımcı olacak bilgilerle dolu olabilir. Bugün hayatınıza yeni ve heyecan verici temaslar gelebilir, muhtemelen gelirinizi artırmanın yollarını göstermede yardımcı olur. Yeni kariyerler, oturumlar ve yatırımlar umut verici ve dikkate değer görünmektedir. Yolunuza çıkan her şeyden en iyi şekilde yararlanın. Bir fark yaratabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün muhtemelen romantizme odaklanıyorsunuz. Sevgiyi çevreleyen gezegensel enerjiler ümit vericidir. Eğer bir ilişkiniz varsa, siz ve partneriniz birlikte bir hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir ilişki içinde değilseniz kim bilir belki günün sonunda karşınıza biri çıkabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün, sağlık, enerji ve dayanıklılık ile öne çıkıyorsunuz. Gönüllü çalışma veya kişisel bir proje olsun, iş yerinde iyi olmalısınız. Geçmiş çabaların sonuçlarını görme ihtimaliniz yüksektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Aşk ve romantizm bugün gündeminizde en üst sırada olacak. Şimdi özellikle sıcak ve sevgi dolu hissediyorsun. Mevcut ve potansiyel aşk partnerleri sizi güçlü bir şekilde çekebilir. Çocuklar ayrıca mutluluk ve memnuniyet kaynağı olabilirler. Her anlamda güzel bir gün.

BAŞAK BURCU YORUMU

Yaklaşan bir aile sohbeti hakkında endişeleniyor musunuz? Kendinizi germeyin. Bunlar her zaman içinizde en iyisini gören (ya da en azından deneyen) insanlardır. Onların beklentilerini karşılayıp karşılamayacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok. Durumun içinde mikroskop altındaymış gibi hissederseniz, gergin olacaksınız. Rahatlayın ve bu insanların deneyimlerine güvenin. Onlar seni seviyor! Bunu göreceksiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Kariyer veya finansal anlamda harika haberler alabilirsiniz. Yazılı veya yayıncı olarak çalışmayı ya da bu konuda herhangi bir sanatı düşünüyorsanız, olayları harekete geçirmenin günüdür. Hayal gücünüz yüksek seviyede çalışıyor ve başkalarıyla iletişim kurabiliyorsunuz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün tanıştığınız herkese karşı özellikle sıcak ve sevgi dolu hissetmelisiniz. Parayla ilgili iyi haberler, özellikle olumlu hissetmenize neden olmuş olabilir. Bu, yeni insanları size çekebilir ve zaten hayatınızda olanları da size yaklaştırır. Sanatsal bir proje başlatmayı düşünüyorsanız, bunu yapmanın tam günü. Yaratıcı fikirler özgürce akmalıdır.

YAY BURCU YORUMU

Güzel, olumlu, sıcak ve sevgi dolu görünmeye bugün özellikle dikkat ediyorsunuz. Özgüveniniz, iyimserliğiniz ve kararlılığınız önümüzdeki birkaç gün içinde zirveye ulaşmalıdır. Yeni bir ortaklık, iş dünyası, yaratıcı proje ya da romantizm... Başlamayı düşündüğünüz her şeyin başarılı olması ve yolunuza iyi bir şans getirmesi muhtemeldir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Yaratıcı ilham bugün derinden gelebilir. Vizyonlar, hayaller - hayal gücünüzü heyecanlandıran her şey - yeni projeler için fikirler getirebilir. Tek dezavantajı maddi olarak bir süre katkı sağlamamak olabilir. Ancak bu noktada sabırlı olmak en önemli şey.

KOVA BURCU YORUMU

İşler sizin için zaman zaman kolaysa sorun değil. Başka bir deyişle, bir arkadaşınızı vurgulayan bir görev veya test sizin için parkta yürüyüş yapmak kadar kolaysa kendinizi suçlu hissetmeyin. Herkesin kendi beceri seviyesi vardır ve sizinki belli bir şekilde çok yüksek olur. Bir şey zorsa sizin için iyi olacağını düşünmeye devam etmeyin. Zor bir meydan okuma her zaman hayattaki iyi bir derse eşit değildir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sıcaklık ve dostluğu başkalarına yansıtmak için her zamankinden daha heveslisiniz. . Sanatsal veya yaratıcı bir faaliyet için çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz. Bugün başladığınız şey her ne olursa olsun, yeni bir sanatsal proje, kariyer veya romantizm muhtemelen başarılı olacaktır.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM