• DOLAR
  6,7450
  %0,59
 • EURO
  7,5828
  %1,09
 • ALTIN
  368,07
  %-1,17
 • BIST
  8,5001
  %0,99
Hafif Bir COVID-19 Vakanız Varsa Ne Yapmalısınız

Hafif Bir COVID-19 Vakanız Varsa Ne Yapmalısınız

Hafif Bir COVID-19 Vakanız Varsa Ne Yapmalısınız Hafif bir COVID-19 vakanız varsa, Uzmanlar Evde Kendinizi Tedavi Etmek İçin Ne Yapabileceğini Söylüyor; Uzmanlar, COVID-19’dan hafif semptomlarınız varsa, evde kendinize bakmaya hazırlanmak için şimdi satın alabileceğiniz bir dizi malzeme olduğunu söylüyor. Market ürünleriniz arasında taze meyve ve sebzelerin yanı sıra uzun raf ömrüne sahip konserve ürünler olmalıdır. […]

Hafif Bir COVID-19 Vakanız Varsa Ne Yapmalısınız

Hafif bir COVID-19 vakanız varsa, Uzmanlar Evde Kendinizi Tedavi Etmek İçin Ne Yapabileceğini Söylüyor;

 • Uzmanlar, COVID-19’dan hafif semptomlarınız varsa, evde kendinize bakmaya hazırlanmak için şimdi satın alabileceğiniz bir dizi malzeme olduğunu söylüyor.
 • Market ürünleriniz arasında taze meyve ve sebzelerin yanı sıra uzun raf ömrüne sahip konserve ürünler olmalıdır.
 • Tıbbi malzemeler arasında bir termometre, öksürük ilaçları, Ağrı kesici, çinko ve C vitamini bulunmalıdır.
 • Temizlik ürünlerinin yanı sıra ekstra çarşaf, havlu ve pijama da hazır bulundurulmalıdır.

Birçok vatandaşımız, evde kalıp kendini ve ailesini izole etmek için yiyecek ve diğer malzemeleri stokladı .

Ancak yaz boyunca yetecek kadar malzemeniz olsa da, aslında COVID-19 virüsüne yakalanırsanız ve kendi karantinaya almanız gerekiyorsa elinizde ne olması gerektiğini düşündünüz mü?

Karantinadayken ve COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmak için benzeri görülmemiş diğer adımlara rağmen, uzmanlara göre  insanların çoğunluğu eninde sonunda,  bu kolayca bulaşabilen viral hastalığa yakalanacaktır.

İyi haber: Tahmini Yüzde 80  Çin’de COVID-19 olanların sadece hafif ila orta şiddette semptomları vardı.

Bu muhtemelen evde iyileşebileceğiniz anlamına gelir. Ama taşıyıcı olup başkalarına bulaştırmamak adına kendinizi iyi izole edip sosyal mesafeye dikkat etmenizde fayda var.

“Daha önce pozitif test sonucu  hafif ila orta derecede semptomatik hissetmeye başladıysanız, COVID-19 ile karşı bağışıklık kazanıp ve iyileşmenize yardımcı olabilmeniz için hazırlayabileceğiniz basit adımlar var.”

Bir eylem planı oluşturun

Ev karantinası dönemine hazırlık yapmak, tecrit süresi boyunca bir ev eylem planı ve stoklama malzemeleri yapmak anlamına geliyor.

Acil durum irtibatlarının bir listesinin, ailenizle, arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla iletişim kurma planınız olduğundan ve mümkünse yiyeceklerin teslim alınabileceğinden emin olun.

2-4 haftalık bir gıda tedariki, dezenfektan mendil ve sabun gibi temizlik malzemeleri ve tuvalet kağıdı ve yüz mendili gibi temel ev malzemelerini tedarik edin.

Gıda malzemelerinizi planlarken, iyi saklanacak ve pirinç, makarna, konserve veya kuru fasulye, kuru meyve, çorba ve dondurulmuş sebzelerin yanı sıra besleyici yiyecekleri düşünün.

Taze meyve ve sebzeler de sağlık ve şifa için önemlidir.

İşte bir alışveriş listesi

Temiz su

COVID-19 virüsüne maruz kaldıysanız su, ihtiyaç duyacağınız malzeme listesinin en üstünde olmalıdır.

“COVID-19 viral bir enfeksiyondur ve çoğu viral enfeksiyon gibi, vücudunuz iyileşirken tedavi rahatlık ve yeterince iyi tutmakla ilgilidir.

Ateş, öksürük, ishal ve kusma gibi COVID-19 semptomlarının “bireylerin sıvı alımını kolayca etkileyebileceğini ve dehidrasyona katkıda bulunabileceğini ve iyileşme sırasında sağlıklı gıdalar ve sıvılar tüketilmezse temel besin maddelerini yararsız hale getirebilir.

Sağlıklı hidrasyon seviyeleri, mukoza zarının bozulmadan kalmasını sağlayarak burnunuza yardımcı olabilir. Bu öksürürken, hapşırırken ve hatta sadece nefes alırken burun tahrişini azaltmaya yardımcı olabilir. Nem ayrıca kırık zarların iyileşmesine yardımcı olur, böylece ek bakteriler vücuda girmez.

Çoğu durumda, musluk suyu veya şişe suyu iyidir. Şişelenmiş suya güveniyorsanız, uzmanlar en az 15 günlük bir kaynağı el altında tutmanızı önerir.

Musluk suyunuzu evde güvenle içemezseniz veya evinizdeki diğer kişiler tarafından ortak olarak paylaşılan bir lavabonuz varsa, yatağınızın yanında tutabileceğiniz ve gerektiğinde içebileceğiniz şişe suyuna sahip olmak en iyisidir.

Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri , yeterli günlük sıvı alımını erkekler için 15.5 bardak (3.7 litre) sıvı ve kadınlar için günde 11.5 bardak (2.7 litre) sıvı olarak tanımlamaktadır , ancak hasta insanlar daha fazla içmelidir. (Bu sıvı alımının yaklaşık yüzde 20’si gıdalardan gelir).

Ağrı kesici ilaç

Parol gibi baş ağrılarını, vücut ağrılarını ve ateşi azaltmak için bir ilaç bulundurulmaldır.

Maske

Öksürme, hapşırma veya tükürme yoluyla yayılan viral damlacıklar, COVID-19’un kişiden kişiye yayılmasının başlıca yollarından biridir.

Ailenizdeki diğer insanlara bulaşmasını önlemeye yardımcı olmak için elinizde bol miktarda maske bulundurun.

Öksürük ilacı

COVID-19 olan birçok insanın güçlü bir öksürüğü var. Astımınız veya başka bir solunum rahatsızlığınız varsa, rutin solunum ilaçlarınızı almaya devam etmeniz ve kurtarma ilaçlarının kullanımı için astım eylem planınızı veya benzer talimatlarınızı doktorunuzdan takip etmeniz önemlidir.

Bal karabiber karışımı gibi doğal ilaçlarda  öksürükleri yatıştırmaya da yardımcı olabilir.

Reçeteli ilaçlar

Astımınız veya başka bir solunum yolu hastalığınız varsa, elinizde ekstra ilaçlar ve diğer ilaçların bulunduğundan emin olun.

Aynı durum, sahip olabileceğiniz diğer kronik hastalıklar için de geçerlidir, çünkü diyabet, kalp hastalığı ve bağışıklık sistemi bozuklukları gibi durumlara sahip olmak, sizi COVID-19’dan kaynaklanan ciddi komplikasyonlar açısından daha yüksek riske sokar.

C vitamini

C vitamini bağışıklık hücrelerimizin aktivitesini, özellikle salgınlar sırasında olması gerekenden daha fazla çalıştıklarında destekliyor . Taze sebzeler ve meyveler açısından zengin sağlıklı bir menü sizin için faydalı olacaktır.

Ayrıca, zencefil soğuk algınlığı ile mücadele eden ve mideyle ilgili sorunları hafifleten kimyasallarla doludur. Zerdeçal ayrıca yüzlerce aktif kimyasala sahiptir ve büyük bir ağrı kesicidir . Tüm faydaları elde etmek için ya taze ekleyebilir ya da meyve suyu ekleyebilirsiniz.

Termometre

Hafif bir COVID-19 vakanız olduğundan şüpheleniyorsanız, sıcaklığınızı günde iki kez kontrol etmek için bir termometreye ihtiyacınız olacaktır.

Sağlık Bakanlığı, ateş düşürücü ilaçlar kullanmadan 72 saat boyunca semptomların başlamasından semptomsuz ve ateşsize kadar kendinizi evde en az 7 gün izole etmenizi önerir .

Belirtileriniz kötüleşirse, Alo 184 koronavirüs danışma hattını arayınız.

Ev temizlik ve sanitasyon ürünleri

Eldivenler, sabun, el dezenfektanı, yüzey temizleme ürünleri, bezler ve süngerler, COVID-19’un evinizde yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Ekstra çarşaf, havlu ve pijama

Hasta olduğunuzda temas ettiğiniz tüm yüzeyleri kirletebilirsiniz. Sert yüzeyler dezenfekte edilebilir, ancak kıyafetler, çarşaflar ve havlular güvenli bir şekilde saklanmalı ve tekrar kullanılmadan önce sıcak suyla yıkanmalıdır.

Kendini izole edecek bir yer

Hastaysanız, diğer insanlardan mümkün olduğunca uzak, tek bir odada kalmanız gerekir. İdeal olarak, ayrı banyolu bir oda seçin.

Bir ilk yardım seti

COVID-19 sağlık hizmetlerini zorlayan evde küçük yaralanmaları tedavi etmek için elinizin altında malzeme bulundurmak önemlidir.

Oyunlar, filmler, kitaplar ve diğer eğlence seçenekleri

İzolasyon sırasında zihinsel sağlığınıza da dikkat etmeniz önemlidir. Bu yüzden iyi vakit geçirebileceğiniz kişisel aktiviteler için elinizde bulundurabilirsiniz.

Yerel sağlık hizmeti sağlayıcınızın ve acil servisinizin numarası

Ateşiniz çok yükseğe çıkarsa veya hastanın semptomları rahatsızlık veriyorsa, bir sonraki adımda daha fazla tavsiye için bir sağlık uzmanıyla görüşmeleri gerektiğini hatırlamak önemlidir. Bu durumda Alo 184 Koronavirüs danışma hattını arayınız ve en yakın sağlık kuruluşa gidiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün başkalarına hizmet, yardım etme ihtiyacı hissedebilirsiniz. İnsani içgüdüleriniz yüksek. Yardım etmek güzel ancak çoğu zaman süreç ağır ve daha çok enerji gerektirebilir. Bunu yapmaya karar verirseniz hayatınızı derinden değişebilir. Bu değişikliklere hazırlıklı olun.

BOĞA BURCU YORUMU

Son zamanlarda kendinizi yorgun hissediyorsanız bir mola vermenin, dinlenmenin zamanı geldi. Sorumluluklara çok fazla odaklanmak sizi yıpratmış olabilir. İyi bir uyku vücudunuzu, sevdiklerinizle beraber vakit geçirmek ve sosyalleşmek ruhunuzu canlandırabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

İlginç görünen ve merakınızı heyecanlandıran bazı yeni insanlarla iletişim halinde olabilirsiniz. Manevi veya metafizik konuşmalar bugün telefon veya görüntülü sohbet üzerinden gerçekleşebilir. Kavramlar derin ve ilham verici olabilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Hiç beklemediğiniz deneyimler bugün size gelebilir. Sahip olduğunuzu bilmediğiniz bir yetenek ortaya çıkabilir. Bu, bilgisayar grafikleri veya animasyon gibi sanat ve teknolojinin bir kombinasyonunu içerebilir. Yeni bir şey öğrenmekten çekinmeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Genellikle rasyonel ve bilimsel düşünme yollarına yönelirsiniz ama bugün sezgisel olabilirsiniz, psişik yeteneklerinizi kullanma olasılığı daha yüksektir. Herkesle duygusal olarak özdeşleşmeye hazır olun.

TERAZİ BURCU YORUMU

Hayatınızdaki değerli şeyleri toplayın ve sıkı tutun! Kimse sizi tehdit etmiyor ancak sahip olduğunuz şeyin değerinin tam olarak farkında değilsiniz. Arkadaşlar, aile ve romantik bir partner hayatınıza çok şey katıyor. Kariyer söz konusu olduğunda, bir yedekleme planı veya alternatif bir hedef hazırlamak akıllıca olacaktır.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün özellikle sezgisel, sosyal ve politik koşullara karşı daha duyarlı hissedebilirsiniz. Yeni hedefler, belki de insani yardım fikirleri size gelebilir. İdealist bir ruh halindesiniz. Fikirlerinizi yazın ve ilgi alanlarınızı paylaşan birisine danışın. Ardından nasıl ilerleyeceğinize karar verin.

YAY BURCU YORUMU

Bugün ilgiler üzerinizde. Yaratıcı yazma, hikaye anlatıcılığı, konuşma, öğretme gibi konularda başarılı olacaksınız. Zihniniz odaklanmaya hazır. Göksel enerjiler, spor veya mesleki alanda bir eğitim almaya yöneltebilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün kendinizi oldukça duygusal hissedebilir, normalde gülüp geçeceğiniz olaylara karşı ağlarken bulabilirsiniz. Gözyaşlarınızın akmasına izin verin bu sizi rahatlatacaktır. Bu ruh halinin geçici olduğunu unutmayın.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Bugün, yeni bir yol izlemeniz gereken günlerden biri. Diğer insanlardan gelen karşıt görüşlerin, diğerlerinden daha yükseğe tırmanmanız için sizi teşvik etmesine izin verin. Romantik tarafta gezintiye çıkın ve fantazilerinizi ortaya çıkmasına izin verin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM