• DOLAR
  6,4510
  %0,87
 • EURO
  7,1898
  %1,84
 • ALTIN
  338,14
  %0,91
 • BIST
  8,0430
  %2,92
Kalbinizi Sağlıklı ve Güçlü Tutmanın 11 Basit Yolu

Kalbinizi Sağlıklı ve Güçlü Tutmanın 11 Basit Yolu

Kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için atabileceğiniz küçük ve kolay adımlar var ve siz bu adımlara hemen bugünden başlayabilirsiniz. İşte diyet ve yaşam tarzınızda kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış 10 değişiklik.

1. Yağları Değiştir

Kalp, sağlıklı bir diyetin az yağlı bir diyet anlamına geldiğini düşünürdük, ama durum tam olarak böyle değil. Artık tüm yağların eşit yaratılmadığını biliyoruz ve gerçekten önemli olan yediğiniz yağ türüdür .

Uzmanlara göre en çok sığır eti, süt ürünleri ve fast foodlarda bulunan doymuş yağlar sınırlandırılmalı, trans yağlar – kızarmış gıdalarda ve paketlenmiş atıştırmalıklarda insan yapımı yağlardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Bunları avokado, fındık, tohum, zeytinyağı ve somon gibi yağlı balıklar gibi sağlıklı doymamış yağ içeren yiyecekler ile değiştirin.

İpucu

Doymuş yağ alımını günlük kalorinizin yüzde 10’una veya daha azına tutmayı hedefleyin.

2. Daha Fazla Lifli Gıda Yiyin

Çoğu insan için, diyetin iyileştirilmesi için en büyük alan lif bölümünde bulunmaktadır. Çözünür lifler – yulaf kepeği, arpa, fındık ve tohumlar, fasulye, mercimek, bezelye ve bazı meyve ve sebzelerde bulunan tip – Ulusal Lipid Derneği’ne göre kandaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu için kalp sağlığı ile ilişkilidir . Aynı zamanda kendinizi doygun hissetmenize yardımcı olur, bu nedenle Amerikan Beslenme Koleji Dergisi’ndeki 2013 tarihli bir incelemeye göre aşırı yemek yeme olasılığınız daha düşüktür.

Kadınlar günde en az 25 gram lif hedeflemeli ve erkekler çözünür lif bakımından zengin bitki bazlı gıdalara odaklanarak 38 gram almalıdır. Aslında, Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir Ağustos 2019 çalışması, çoğunlukla bitkilerden hayvanlara karşı yiyeceklerden yemenin daha iyi kalp sağlığı ve kardiyovasküler hastalık geliştirme riskiyle ilişkili olduğunu buldu.

Somon gibi yağlı balıkları düzenli olarak yemek, kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Haftada En Az İki Kez Balık Yiyin

Amerikan Kalp Derneği haftada iki kez en azından balık, somon, uskumru, sardalye ve Beyaz ton balığı gibi özellikle yağlı balık yemeyi önerir. Neden diye sorabilirsiniz. Trigliserit düzeylerini düşürebilen, arterlerde plak birikimini yavaşlatabilen ve kan basıncını düşürebilen iyi omega-3 yağ asitleri kaynakları olmaları buna cevap olarak verilebilir.

Ancak dikkatli olun. Köpek balığı, kiremit balığı, kral uskumru ve kılıç balığı gibi bazı türler, özellikle kanda biriken ve başka sorunlara neden olabilen cıva bakımından zengin balıklardır. Bu nedenle, bu tür balıkların alımından kaçınmalısınız veya sınırlandırmalısınız.

4. Daha Fazla Uyku Düzeni

Her gece önerilen 7 ila 9 saat arası uyku önerilerine uymamanız kalp sağlığınıza zarar verebilir.

Her gece yeterince kaliteli uyku almayanlar obezite, yüksek tansiyon ve kalp krizi için daha yüksek risk altındadır.

Bu yüzden uykuyu öncelik haline getirin. Ve bu kaliteli uykuyu düzenli olarak almıyorsanız, bunu değiştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey olduğunu bilin. Araştırmalar, odanızın karanlık ve sessiz olduğundan emin olmak ve sıcaklığı 18 ila 23 derece arasında ayarlamak gibi küçük değişikliklerin, uykuya daha hızlı kaymanıza ve orada daha uzun süre kalmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir.

5. Kilo

Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi’nde Ağustos 2019 araştırmasında belirtildiği gibi, aşırı kilolu olmak, diğer kronik hastalıkların yanı sıra kalp hastalığı riskimizi de artırıyor.

Ve kilo vermek her zaman kolay olmasa da, yardımcı olacak araçlar ve kaynaklar parmaklarınızın ucunda. Örneğin, ücretsiz fitnes ve diyet uygulamaları günlük kalorilerinizi takip etmenizi sağlar ve hedeflerinize göre hazırlanmış basit, lezzetli tariflerin bir kütüphanesini sunar.

6. Hareket Edin

Hızlı yürüyüş, bisiklete binme, merdiven çıkma, yüzme, atlama ipi, devre eğitimi ve dans gibi düzenli aerobik egzersizler kalbinizi zinde tutar, koruyucu HDL kolesterol seviyenizi yükseltir ve kilo vermenize veya sağlıklı bir kilo vermenize yardımcı olabilir. 

Peki ne sıklıkta ve ne kadar süre egzersiz yapmanız gerekiyor? Genel kuruldaki öneriler, haftada en az beş gün, günde en az 30 dakika orta dereceli aerobik egzersizi aldığını söylüyor.
“Her gece yeterince kaliteli uyku almayanlar obezite, yüksek tansiyon ve kalp krizi için daha yüksek risk altındadır.”

7. İçkiyi Azaltın

Jüri hala alkolün kalbimiz üzerindeki etkisine dair. Mevcut araştırmalar, “iyi” kolesterolünüz olan HDL kolesterol seviyelerinde hafif bir yükselmeye neden olabileceğini göstermektedir.

8. sigarayı bırakmak

Şimdiye kadar , tütün dumanında bulunan birçok farklı kimyasalın kalbinize zarar verebileceğini biliyoruz. Ancak sigara içmek vücudunuzun oksijen arzını azaltır ve kan damarlarının daralmasına neden olur, bu da sizin için kötü bir haber olabilir.

Sadece katran veya düşük katranlı veya düşük nikotinli sigara markalarına geçmek kalp hastalığı riskinizi önemli ölçüde azaltmak için yeterli değildir. Sigara içenlerin sigradan kaynaklı hastalıklara yakalanma olasılığı çok yüksektir.

Sigarayı bıraktığınızda, kalp hastalığı geliştirme riskiniz hemen düşmeye başlar ve ilk yıl içinde önemli ölçüde azalır.

Egzersiz ve meditasyon, stres seviyenizi düşürmeye yardımcı olmak için iki sağlıklı yoldur. (Resim: jacoblund / iStock / GettyImages)

9. Tüylü Bir Arkadaş Edin

Bir evcil hayvan kabul etmek biraz bağlılık ve planlama gerektirirken, bir köpeği evinize getirmek aslında kalp sağlığınıza fayda sağlayabilir. Özellikle Kalp krizi ve inme mağdurları için, Circulation: Cardiovascular Quality and Results’da yayınlanan Ekim 2019 meta-analizine göre, köpek sahipliği daha iyi kalp sağlığı ve daha uzun yaşam ile ilişkilendirilmiştir .

Köpek sahiplerinin, artan egzersiz ve daha sağlıklı bir diyet yemek de dahil olmak üzere, kalp-sağlıklı davranışlar ve aktivitelerle meşgul olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, bir köpeğe sahip olmak genellikle daha sık yürüme veya koşmaya yol açar, bu da diğer sağlıklı yaşam tarzı seçimleriyle domino etkisi yaratabilir.

10. Stresi Yönet

Hepimiz stresi farklı ele alırız, ancak stresi yönetme şekliniz kalp sağlığınızı etkileyebilir. Kontrolsüz stres, kan basıncınızı ve kolesterol seviyenizi artırarak kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Stresin kaçınılmaz olduğunu bilmek için ne yapabilirsiniz? Egzersiz, meditasyon , terapi ve yeterli uyku almak stresin azaltılmasında yardımcıdır. Stresli olaylardan bunalmış hissediyorsanız veya strese kötü yaşam tarzı seçimleriyle cevap verme eğilimindeyseniz, bir sağlık uzmanı ile başa çıkmanın daha sağlıklı yolları hakkında konuşun.

11. Düzenli Kontroller Alın

Özellikle ailevi bir kalp hastalığı öykünüz varsa, doktorunuzu tansiyon ve kolesterol testi ve izlemesini içeren yıllık bir fiziksel için görmeniz önemlidir. Bu şekilde, MD’niz sizi kardiyovasküler sorunların herhangi bir erken belirtisine karşı uyarabilir ve riskinizi azaltmak için kalp sağlığı için bir plan oluşturmak için birlikte çalışabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM