• DOLAR
  6,8087
  %-0,02
 • EURO
  7,5976
  %0,38
 • ALTIN
  381,43
  %0,14
 • BIST
  8,5214
  %0,06
Kendimi Koronadan Nasıl Koruyabilirim

Kendimi Koronadan Nasıl Koruyabilirim

Kendimizi COVID-19’dan nasıl koruyabiliriz?  Kendinizi COVID-19’dan korumanın en iyi yolu, hastalığa yakalanan insanların etrafında olmaktan kaçınmaktır. Bununla birlikte, kişi asemptomatik ise, virüsün etkisine tamamen girene kadar hastalığı olup olmadığını bilmenin bir yolu olmayabilir. Maruz kalmanızı en aza indirmek için atabileceğiniz diğer adımlar şunlardır: Tuvalete gittikten sonra, yemekten önce ve burnunuzu temizledikten, öksürdüğünüzde veya hapşırdıktan sonra […]

Kendimizi COVID-19’dan nasıl koruyabiliriz? 

Kendinizi COVID-19’dan korumanın en iyi yolu, hastalığa yakalanan insanların etrafında olmaktan kaçınmaktır. Bununla birlikte, kişi asemptomatik ise, virüsün etkisine tamamen girene kadar hastalığı olup olmadığını bilmenin bir yolu olmayabilir. Maruz kalmanızı en aza indirmek için atabileceğiniz diğer adımlar şunlardır:

 • Tuvalete gittikten sonra, yemekten önce ve burnunuzu temizledikten, öksürdüğünüzde veya hapşırdıktan sonra ellerinizi sabun ve suyla en az 20 saniye yıkayın.
 • Kendinizi başkalarından uzak tutmak ve zamanınızın çoğunu evde geçirmek
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza olabildiğince az dokunmak
 • Hastaysanız evde kalmak (sadece soğuk algınlığınız olsa bile)
 • Evinizde günde en az bir kez sıkça temas edilen tüm yüzeylerin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi
 • Öksürüğünüzü veya hapşırmanızı bir mendille örtün ve peçeteyi hemen çöp kutusuna atın.
 • Sizden para veya bilgi isteyen veya bir bağlantıyı tıklatmanızı isteyen COVID-19 ile ilgili şüpheli telefon görüşmelerine veya e-postalara karşı dikkatli olun. Suçluların Koronayı kullandıkları iddia edilen bu dolandırıcılıklarda son zamanlarda bir artış olmuştur.

Koronavirüs kapan birinden kaçınamıyorsam ne yapmam gerekir? 

Hasta bir aile üyesine bakıyorsanız, hastalığı olan kimseden uzak durma lüksünüz olmayabilir. Hasta olanla aynı odada olduğunuzda, her zaman tek kullanımlık eldivenler ve bir maske kullanın.

 • Kişinin vücut sıvılarına dokunmaktan kaçının. Hasta bir kişinin kıyafetlerini, çarşaflarını, battaniyelerini veya havlularını yıkarsanız, tek kullanımlık eldivenler giyin ve kirli olduklarında giysilerinize veya cildinize temas etmelerine izin vermeyin.
 • Tek kullanımlık eldivenleri kullandıktan hemen sonra atın ve ellerinizi iyice yıkayın. Tek kullanımlık eldivenler giyerken vücudunuzun herhangi bir bölümüne, özellikle yüzünüze veya gözlerinize dokunmayın.
 • Sadece hasta bir kişiyi önemsiyor olsanız bile, belirtiniz olmasa bile virüsü taşıyabileceğiniz ve yayabileceğiniz için 14 gün boyunca kendi kendine izole ettiğinizden emin olmalısınız.

COVID-19 olan biriyle temasa geçersem ne olur? 

COVID-19 olduğunu bildiğiniz biriyle yakın temastaysanız, derhal doktorunuzu arayın. Muhtemelen 14 gün boyunca kendinizi izole etmenizi tavsiye edeceklerdir. Bu 14 günlük süre içinde herhangi bir semptom almazsanız, doktorunuz muhtemelen hastalığınız olmadığı sonucuna varacaktır.

 • Kısa bir süre önce COVID-19’a maruz kaldıysanız, herhangi bir tanı testi negatif olabilir. Tipik olarak, doktorunuz zaten belirtiler göstermediğiniz sürece test için gelmeden önce birkaç gün beklemenizi önerir.

COVID-19’a maruz kalırsam ne kadar süre tecrit etmeliyim? 

COVID-19’un 14 günlük bir kuluçka süresi vardır. Genel olarak, bu COVID-19’a maruz kalırsanız, ilk maruz kaldıktan sonra iki haftaya kadar virüsten hastalanabileceğiniz anlamına gelir. Kendinizi karantinaya alın ve test edilmesi gerekebileceğini doktorunuza bildirin. Oradan, en yakın sağlık kuruluşuna isteyecek ve karantinadan ayrılmanın ne zaman güvenli olduğunu size söyleyecektir.

 • Bu 14 günlük süre içinde hasta olsanız bile, mutlaka COVID-19 ile ilişkili olmayabilir. Başka bir şey yüzünden hastalanabilirsiniz.
 • 14 gün geçerse ve herhangi bir hastalık belirtisi göstermezseniz, bu genellikle COVID-19’dan hastalanmak veya hastalığı başkalarına aktarmak için risk almadığınız anlamına gelir.

Uyarı: Virüs bulaşmışsa belirtileriniz olmasa bile COVID-19’u yaymak mümkün olabilir. Herhangi bir belirtiniz olmasa bile virüse maruz kalırsanız COVID-19’un yayılmasını önlemek için önlem alın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

10 yorum

 1. Ek olarak da bir seyler eklemek istiyorum. Öncelikle içeriğinizi okudum güzel gayet anlasilabilir sekilde yazilmis. Bende ek olarak nakit para yerine kredi kartiyla odeme secenegi oneriyorum. Para da ki mikrop biliyorsunuz ki covid den daha tehlikeli denilebilir 🙂

  • Bu konuda haklısınız, koronavirüs olmasa da para binlerce insanın elinden geçtiği için her zaman parayla temastan sonra da eller mutlaka yıkanmalıdır.

   Sizinde dediğiniz gibi bu süreçte temassız kart kullanmak herkes için daha iyi bir fikir.

 2. Koronavirüsünden korunmak için öncelikle 14 gün kuralına uymak gerekiyor. Ayrıca insanlara gereksiz temaslardan kacınmak gerekiyor diye düşünüyorum.

  • İnsanların bir kısmı evlerine kapanırken bir kısmı hiçbirşey olmamış gibi dışarda dolaşmaya devam ediyor. Bu süreci biraz daha uzatmış oluyor. Yorumunuz için teşekkürler.

 3. Kesinlikle bu konuda size katılıyorum. Birçok insan evde kendini izole ederken, bir grup ise (işe gidenler ve mecburiyette olanları saymıyorum.) parklarda oturup sohbet ediyor. Hatta birçok yerde maske takmayan insanlar halen var… Umarım ki bir an önce bu virüs illetinden kurtuluruz.

  • İnsanlar uzmanların belirlediği kurallara uysa daha hızlı bir geçiş olacak ama sağduyusuz çok insanımız var. Değerli yorumunuz için Teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bir şeyler inşa etmek, şu anda yapmanız için çok yararlı olacaktır. Hatta ilişkilerinizi güçlendirebilir! Yakın bir arkadaşınız ya da partneriniz için mutfağa girin ve onlar için yemek yapın. İşte bu kadar kolay!

BOĞA BURCU YORUMU

Hayalleriniz canlı, keyifli ve karar vermenize yardımcı olacak bilgilerle dolu olabilir. Bugün hayatınıza yeni ve heyecan verici temaslar gelebilir, muhtemelen gelirinizi artırmanın yollarını göstermede yardımcı olur. Yeni kariyerler, oturumlar ve yatırımlar umut verici ve dikkate değer görünmektedir. Yolunuza çıkan her şeyden en iyi şekilde yararlanın. Bir fark yaratabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün muhtemelen romantizme odaklanıyorsunuz. Sevgiyi çevreleyen gezegensel enerjiler ümit vericidir. Eğer bir ilişkiniz varsa, siz ve partneriniz birlikte bir hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir ilişki içinde değilseniz kim bilir belki günün sonunda karşınıza biri çıkabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün, sağlık, enerji ve dayanıklılık ile öne çıkıyorsunuz. Gönüllü çalışma veya kişisel bir proje olsun, iş yerinde iyi olmalısınız. Geçmiş çabaların sonuçlarını görme ihtimaliniz yüksektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Aşk ve romantizm bugün gündeminizde en üst sırada olacak. Şimdi özellikle sıcak ve sevgi dolu hissediyorsun. Mevcut ve potansiyel aşk partnerleri sizi güçlü bir şekilde çekebilir. Çocuklar ayrıca mutluluk ve memnuniyet kaynağı olabilirler. Her anlamda güzel bir gün.

BAŞAK BURCU YORUMU

Yaklaşan bir aile sohbeti hakkında endişeleniyor musunuz? Kendinizi germeyin. Bunlar her zaman içinizde en iyisini gören (ya da en azından deneyen) insanlardır. Onların beklentilerini karşılayıp karşılamayacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok. Durumun içinde mikroskop altındaymış gibi hissederseniz, gergin olacaksınız. Rahatlayın ve bu insanların deneyimlerine güvenin. Onlar seni seviyor! Bunu göreceksiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Kariyer veya finansal anlamda harika haberler alabilirsiniz. Yazılı veya yayıncı olarak çalışmayı ya da bu konuda herhangi bir sanatı düşünüyorsanız, olayları harekete geçirmenin günüdür. Hayal gücünüz yüksek seviyede çalışıyor ve başkalarıyla iletişim kurabiliyorsunuz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün tanıştığınız herkese karşı özellikle sıcak ve sevgi dolu hissetmelisiniz. Parayla ilgili iyi haberler, özellikle olumlu hissetmenize neden olmuş olabilir. Bu, yeni insanları size çekebilir ve zaten hayatınızda olanları da size yaklaştırır. Sanatsal bir proje başlatmayı düşünüyorsanız, bunu yapmanın tam günü. Yaratıcı fikirler özgürce akmalıdır.

YAY BURCU YORUMU

Güzel, olumlu, sıcak ve sevgi dolu görünmeye bugün özellikle dikkat ediyorsunuz. Özgüveniniz, iyimserliğiniz ve kararlılığınız önümüzdeki birkaç gün içinde zirveye ulaşmalıdır. Yeni bir ortaklık, iş dünyası, yaratıcı proje ya da romantizm... Başlamayı düşündüğünüz her şeyin başarılı olması ve yolunuza iyi bir şans getirmesi muhtemeldir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Yaratıcı ilham bugün derinden gelebilir. Vizyonlar, hayaller - hayal gücünüzü heyecanlandıran her şey - yeni projeler için fikirler getirebilir. Tek dezavantajı maddi olarak bir süre katkı sağlamamak olabilir. Ancak bu noktada sabırlı olmak en önemli şey.

KOVA BURCU YORUMU

İşler sizin için zaman zaman kolaysa sorun değil. Başka bir deyişle, bir arkadaşınızı vurgulayan bir görev veya test sizin için parkta yürüyüş yapmak kadar kolaysa kendinizi suçlu hissetmeyin. Herkesin kendi beceri seviyesi vardır ve sizinki belli bir şekilde çok yüksek olur. Bir şey zorsa sizin için iyi olacağını düşünmeye devam etmeyin. Zor bir meydan okuma her zaman hayattaki iyi bir derse eşit değildir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sıcaklık ve dostluğu başkalarına yansıtmak için her zamankinden daha heveslisiniz. . Sanatsal veya yaratıcı bir faaliyet için çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz. Bugün başladığınız şey her ne olursa olsun, yeni bir sanatsal proje, kariyer veya romantizm muhtemelen başarılı olacaktır.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM