• DOLAR
  6,8085
  %-0,17
 • EURO
  7,5803
  %0,19
 • ALTIN
  380,64
  %0,38
 • BIST
  8,5128
  %1,01
Koronavirüsden Nasıl Korunulur

Koronavirüsden Nasıl Korunulur

Koronavirüsden Nasıl Korunulur Global olarak bildirilen yeni bir virüs türü olan koronavirüs (2019-nCoV) salgınından dolayı, bu hastalığa yakalanmaktan endişe duyabilirsiniz. Coronavirus, soğuk algınlığı, ateş,  solunum yolları rahatsızlıkları gibi  rahatsızlıklara neden olan potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir virüs ailesidir. Koronavirüs ciddi olabilse de, koruyucu önlemler almak sağlığınızı toplumda, evde ve hasta bir kişiye bakarken korunmanıza […]

Koronavirüsden Nasıl Korunulur

Global olarak bildirilen yeni bir virüs türü olan koronavirüs (2019-nCoV) salgınından dolayı, bu hastalığa yakalanmaktan endişe duyabilirsiniz. Coronavirus, soğuk algınlığı, ateş,  solunum yolları rahatsızlıkları gibi  rahatsızlıklara neden olan potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir virüs ailesidir. Koronavirüs ciddi olabilse de, koruyucu önlemler almak sağlığınızı toplumda, evde ve hasta bir kişiye bakarken korunmanıza yardımcı olabilir. Virüs olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal doktorunuza başvurun.

Kendinizi Koronavirüse Karşı Koruma

Enfeksiyon riskinizi en aza indirmek için ellerinizi sabun ve su ile yıkayın.

Koronavirüsü önlemenin en iyi yolu ellerinizi mümkün olduğunca sık yıkamaktır. Ellerinizi ılık suyla ıslatın, ardından yumuşak bir sabun uygulayın. Sabunu 20-30 saniye köpürtün, sonra ellerinizi ılık akan su altında yıkayın.
Bir şey yemeden veya içmeden önce daima ellerinizi yıkayın. Bununla birlikte, herkese açık alanlarda olduğunuzda veya hasta olduğunuzdan şüphelendiğiniz bir kişinin yanına geldikten sonra ellerinizi yıkamak en iyisidir.
Ellerinizi yıkamıyorsanız,  alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın.

Ellerinizi gözlerinizden, burnunuzdan ve ağzınızdan uzak tutun

Bir kapı tokmağı veya tezgah gibi bir yüzeydeki koronavirüs ile temasa geçebilirsiniz. Bu olduğunda, mikroplar ellerinize bulaşabilir, böylece yüzünüze kirli ellerle dokunursanız kendinizi kolayca enfekte edebilirsiniz. Virüs cildinizde olması durumunda gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
Yüzünüze dokunmanız gerekiyorsa, önce ellerinizi yıkayın, böylece kendinize bulaşma olasılığınız azalır.

Öksüren veya hapşıran insanlardan uzak durun.

Koronavirüs solunum yolu enfeksiyonu olduğu için öksürme ve hapşırma yaygın semptomlardır. Ek olarak, öksürme ve hapşırma virüsü havaya bırakır, böylece enfeksiyon riskinizi artırabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan kişilerden uzak durun.
Uygunsa, kişiden sizden uzak durmasını isteyin. “Öksürdüğünüzü fark ettim. Umarım yakında daha iyi hissedersin, ama lütfen mesafeni koru ki bende hastalanmıyayım. ”
Son raporlar, koronavirüsün semptomatik olmayan kişiler tarafından bulaşabileceğini göstermektedir, bu nedenle öksürük ve hapşırma olan insanlardan uzak durmak mutlaka bir garanti değildir (yine de iyi bir uygulamadır). Son zamanlarda başka hasta insanların yanında olan herkesin etrafında da dikkatli olun.

Virüsleri öldüren bir ürün kullanarak yüksek temas yüzeylerini günlük olarak dezenfekte edin.

Ne yazık ki, koronavirüs kapı tokmağı, tezgah üstü ve musluk gibi yüzeylerde kalabilir. Bu yüzeyleri günlük olarak temizlemek için bir sprey dezenfektan veya çamaşır suyu mendili kullanın. Virüsün etkili bir şekilde öldürülmesi için yüzeyin yaklaşık 10 dakika ıslak kaldığından emin olun. Bu, virüsün yüzeylerde kalması ve potansiyel olarak enfeksiyona neden olma riskini sınırlar.
Evinizde ön kapı tokmağını, mutfak tezgahlarını, banyo tezgahlarını ve musluklarını dezenfekte edin.
İş yerinde, kapı tokmağı, merdiven korkulukları, masalar ve yüzey sayaçları gibi insanların dokunma eğiliminde olduğu temiz yüzeyler.
Dezenfektanı, 1 bardak ağartıcıyı 3.8 L ılık su ile karıştırarak da yapabilirsiniz.

Gerçekten risk altında değilseniz çok fazla endişelenmemeye çalışın.

Koronavirüs hakkındaki efsaneler sosyal medyaya yayılmış ve bazen gereksiz korkulara neden olmuştur. Herhangi bir karar vermeden önce kaynaklarınızı kontrol etmek yardımcı olur.
Örneğin, Çinli bir kişiyle temasın size bir hastalık vereceğini varsaymaya gerek yoktur. Çinli ve diğer Doğu Asya halkı gereksiz ayrımcılıkla karşı karşıya. Fakat bunların çoğu sağlıklıdır ve hastalıkların diğer herkesten daha fazla yayılması pek olası değildir.
Kaçınılması gereken yiyeceklerin listesi tamamen asparagas yada bir firmayı manipüle etmek için olabilir. Güvenilir kaynakları gösterip göstermediklerini kontrol edin.
Tüm bu saydığımız maddelere dikkat ediyorsanız endişe etmeyin. Eğer herhangi bir sağlık sorunu endişeniz var ise doktorunuza muayene olabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bir şeyler inşa etmek, şu anda yapmanız için çok yararlı olacaktır. Hatta ilişkilerinizi güçlendirebilir! Yakın bir arkadaşınız ya da partneriniz için mutfağa girin ve onlar için yemek yapın. İşte bu kadar kolay!

BOĞA BURCU YORUMU

Hayalleriniz canlı, keyifli ve karar vermenize yardımcı olacak bilgilerle dolu olabilir. Bugün hayatınıza yeni ve heyecan verici temaslar gelebilir, muhtemelen gelirinizi artırmanın yollarını göstermede yardımcı olur. Yeni kariyerler, oturumlar ve yatırımlar umut verici ve dikkate değer görünmektedir. Yolunuza çıkan her şeyden en iyi şekilde yararlanın. Bir fark yaratabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün muhtemelen romantizme odaklanıyorsunuz. Sevgiyi çevreleyen gezegensel enerjiler ümit vericidir. Eğer bir ilişkiniz varsa, siz ve partneriniz birlikte bir hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir ilişki içinde değilseniz kim bilir belki günün sonunda karşınıza biri çıkabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün, sağlık, enerji ve dayanıklılık ile öne çıkıyorsunuz. Gönüllü çalışma veya kişisel bir proje olsun, iş yerinde iyi olmalısınız. Geçmiş çabaların sonuçlarını görme ihtimaliniz yüksektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Aşk ve romantizm bugün gündeminizde en üst sırada olacak. Şimdi özellikle sıcak ve sevgi dolu hissediyorsun. Mevcut ve potansiyel aşk partnerleri sizi güçlü bir şekilde çekebilir. Çocuklar ayrıca mutluluk ve memnuniyet kaynağı olabilirler. Her anlamda güzel bir gün.

BAŞAK BURCU YORUMU

Yaklaşan bir aile sohbeti hakkında endişeleniyor musunuz? Kendinizi germeyin. Bunlar her zaman içinizde en iyisini gören (ya da en azından deneyen) insanlardır. Onların beklentilerini karşılayıp karşılamayacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok. Durumun içinde mikroskop altındaymış gibi hissederseniz, gergin olacaksınız. Rahatlayın ve bu insanların deneyimlerine güvenin. Onlar seni seviyor! Bunu göreceksiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Kariyer veya finansal anlamda harika haberler alabilirsiniz. Yazılı veya yayıncı olarak çalışmayı ya da bu konuda herhangi bir sanatı düşünüyorsanız, olayları harekete geçirmenin günüdür. Hayal gücünüz yüksek seviyede çalışıyor ve başkalarıyla iletişim kurabiliyorsunuz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün tanıştığınız herkese karşı özellikle sıcak ve sevgi dolu hissetmelisiniz. Parayla ilgili iyi haberler, özellikle olumlu hissetmenize neden olmuş olabilir. Bu, yeni insanları size çekebilir ve zaten hayatınızda olanları da size yaklaştırır. Sanatsal bir proje başlatmayı düşünüyorsanız, bunu yapmanın tam günü. Yaratıcı fikirler özgürce akmalıdır.

YAY BURCU YORUMU

Güzel, olumlu, sıcak ve sevgi dolu görünmeye bugün özellikle dikkat ediyorsunuz. Özgüveniniz, iyimserliğiniz ve kararlılığınız önümüzdeki birkaç gün içinde zirveye ulaşmalıdır. Yeni bir ortaklık, iş dünyası, yaratıcı proje ya da romantizm... Başlamayı düşündüğünüz her şeyin başarılı olması ve yolunuza iyi bir şans getirmesi muhtemeldir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Yaratıcı ilham bugün derinden gelebilir. Vizyonlar, hayaller - hayal gücünüzü heyecanlandıran her şey - yeni projeler için fikirler getirebilir. Tek dezavantajı maddi olarak bir süre katkı sağlamamak olabilir. Ancak bu noktada sabırlı olmak en önemli şey.

KOVA BURCU YORUMU

İşler sizin için zaman zaman kolaysa sorun değil. Başka bir deyişle, bir arkadaşınızı vurgulayan bir görev veya test sizin için parkta yürüyüş yapmak kadar kolaysa kendinizi suçlu hissetmeyin. Herkesin kendi beceri seviyesi vardır ve sizinki belli bir şekilde çok yüksek olur. Bir şey zorsa sizin için iyi olacağını düşünmeye devam etmeyin. Zor bir meydan okuma her zaman hayattaki iyi bir derse eşit değildir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sıcaklık ve dostluğu başkalarına yansıtmak için her zamankinden daha heveslisiniz. . Sanatsal veya yaratıcı bir faaliyet için çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz. Bugün başladığınız şey her ne olursa olsun, yeni bir sanatsal proje, kariyer veya romantizm muhtemelen başarılı olacaktır.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM