• DOLAR
  6,8139
  %-0,09
 • EURO
  7,5882
  %0,29
 • ALTIN
  381,01
  %0,48
 • BIST
  8,5169
  %1,06
Otizmli Bir Aile Üyesinin Ev Karantinasıyla Başa Çıkmasına Nasıl Yardım Edilir

Otizmli Bir Aile Üyesinin Ev Karantinasıyla Başa Çıkmasına Nasıl Yardım Edilir

Otizmli Aile Üyesinin Ev Karantinasıyla Başa Çıkmasına Nasıl Yardım Edilir Özellikle salgın hakkında fazla bir şey bilmiyorlarsa, neler olduğunu bilmek onlar için önemlidir. Ailenin neden karantinada olduğunu açıklayın.  Neler olduğuna dair yaşa ve yeteneğe uygun bir açıklama yapın. Neden önemli olduğunu anlarlarsa karantina kurallarını kabul etmek daha kolaydır. “Şu anda etrafta kötü bir hastalık var. Doktorlar, […]

Otizmli Aile Üyesinin Ev Karantinasıyla Başa Çıkmasına Nasıl Yardım Edilir

Özellikle salgın hakkında fazla bir şey bilmiyorlarsa, neler olduğunu bilmek onlar için önemlidir.

Ailenin neden karantinada olduğunu açıklayın. 

Neler olduğuna dair yaşa ve yeteneğe uygun bir açıklama yapın. Neden önemli olduğunu anlarlarsa karantina kurallarını kabul etmek daha kolaydır.

 • “Şu anda etrafta kötü bir hastalık var. Doktorlar, hastalığın yayılmasını durdurmak için herkesin bir süre evde kalmasının iyi olduğunu söylüyor.”
 • “Okul herkesi hastalıktan korumaya yardımcı olmak için kapandı. Ailemizi ve topluluğumuzu güvende tutmak için babamın kendi başına markette yaptığı alışveriş dışında hepimiz evde kalıyoruz.”

Biliyor musun? 

Konuşamayan birçok otistik insan, gözle görülür tepki vermeseler bile duydukları her şeyi anlayabilir. Sevdiğiniz kişinin anlayıp anlamadığından emin değilseniz, yine de onlarla konuşun. Neler olduğunu bilmek onu daha az stresli hale getirir.

Ailenin riski azaltma ve sağlıklı kalma yollarını vurgulayın. 

Birçok otistik insan endişeye yatkındır ve bu hastalık salgını onlar için korkutucu. Onların ve ailenin geri kalanının riski azaltmak için yapabileceklerine odaklanarak endişelerini hafifletebilirsiniz. Herkesin nasıl yapabileceği hakkında konuşun:

 • Dirsek veya doku kullanarak öksürük ve hapşırmaların üstünü örtün
 • Ellerinizi iyice yıkayın (yavaşça 20’ye kadar sayarken veya favori bir şarkının korosunu söylerken)
 • Sık temas edilen yüzeyleri dezenfekte edin
 • Bol meyve ve sebze yiyin
 • Yüzlerine daha az sıklıkta dokunmaya çalışın.

Konuşmak istedikleri soruları veya duyguları varsa sizinle konuşmaya teşvik edin. 

Bir hastalık salgını kafa karıştırıcı ve stresli olabilir, özellikle de sevdiğiniz kişi bir çocuksa. Onlar için burada olduğunuzu bilmelerini sağlayın.

 • Onlara karantinanın en zor kısımlarının ne olacağını düşündüklerini sorun. Ailenin bu sorunları nasıl birlikte yönetebileceği hakkında konuşun.

Gerekirse onlara güvenilir kaynaklar hakkında bilgi verin.

Daha genç bir yetişkin veya yetişkin söylentilere veya kabataslak çevrimiçi kaynaklara güvenmemeyi bilse de, birçok kişi (otistik veya değil) sahte bilgi ve korkuya düşebilir. Güvenilir kaynakları belirleme hakkında konuşun ve onlara bazen insanların kafası karıştığını hatırlatın ve doğru olmayan şeyler söyleyin.

Karantina kurallarını yazın. 

Otistik kişi, özellikle genç veya unutkanlarsa, yeni kuralları takip edemeyebilir. Kuralları yazın ve listeyi görülmesi kolay bir yere koyun (örneğin odalarında veya kapının yanındaki duvarda). Örnek kurallar şunları içerebilir:

 • İçeri girdiğinde hemen ellerini yıka.
 • Evimizde yaşayan kimseye yaklaşmayın.
 • “Yalnız zamana ihtiyacım var” derse birini yalnız bırak.
 • Ellerinizi yüzünüzden uzak tutmaya çalışın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. zor gerçekten bu çocukların yaşantısı ve gelişimleri çok emek istiyor ,arkadaşımın çocuğu milyonda bir görünen bir otizm hastalığına sahip .Turkiyedeki doktorlar hastalığı tanımıyor tedavisini de otizm gibi sürdürmeye çalışıyorlar ancak çok farklı . Ailelerin bu süreçte psikolojilerinin korunması hem çocuk hem de anne baba için çok önemli .

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bir şeyler inşa etmek, şu anda yapmanız için çok yararlı olacaktır. Hatta ilişkilerinizi güçlendirebilir! Yakın bir arkadaşınız ya da partneriniz için mutfağa girin ve onlar için yemek yapın. İşte bu kadar kolay!

BOĞA BURCU YORUMU

Hayalleriniz canlı, keyifli ve karar vermenize yardımcı olacak bilgilerle dolu olabilir. Bugün hayatınıza yeni ve heyecan verici temaslar gelebilir, muhtemelen gelirinizi artırmanın yollarını göstermede yardımcı olur. Yeni kariyerler, oturumlar ve yatırımlar umut verici ve dikkate değer görünmektedir. Yolunuza çıkan her şeyden en iyi şekilde yararlanın. Bir fark yaratabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün muhtemelen romantizme odaklanıyorsunuz. Sevgiyi çevreleyen gezegensel enerjiler ümit vericidir. Eğer bir ilişkiniz varsa, siz ve partneriniz birlikte bir hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir ilişki içinde değilseniz kim bilir belki günün sonunda karşınıza biri çıkabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün, sağlık, enerji ve dayanıklılık ile öne çıkıyorsunuz. Gönüllü çalışma veya kişisel bir proje olsun, iş yerinde iyi olmalısınız. Geçmiş çabaların sonuçlarını görme ihtimaliniz yüksektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Aşk ve romantizm bugün gündeminizde en üst sırada olacak. Şimdi özellikle sıcak ve sevgi dolu hissediyorsun. Mevcut ve potansiyel aşk partnerleri sizi güçlü bir şekilde çekebilir. Çocuklar ayrıca mutluluk ve memnuniyet kaynağı olabilirler. Her anlamda güzel bir gün.

BAŞAK BURCU YORUMU

Yaklaşan bir aile sohbeti hakkında endişeleniyor musunuz? Kendinizi germeyin. Bunlar her zaman içinizde en iyisini gören (ya da en azından deneyen) insanlardır. Onların beklentilerini karşılayıp karşılamayacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok. Durumun içinde mikroskop altındaymış gibi hissederseniz, gergin olacaksınız. Rahatlayın ve bu insanların deneyimlerine güvenin. Onlar seni seviyor! Bunu göreceksiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Kariyer veya finansal anlamda harika haberler alabilirsiniz. Yazılı veya yayıncı olarak çalışmayı ya da bu konuda herhangi bir sanatı düşünüyorsanız, olayları harekete geçirmenin günüdür. Hayal gücünüz yüksek seviyede çalışıyor ve başkalarıyla iletişim kurabiliyorsunuz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün tanıştığınız herkese karşı özellikle sıcak ve sevgi dolu hissetmelisiniz. Parayla ilgili iyi haberler, özellikle olumlu hissetmenize neden olmuş olabilir. Bu, yeni insanları size çekebilir ve zaten hayatınızda olanları da size yaklaştırır. Sanatsal bir proje başlatmayı düşünüyorsanız, bunu yapmanın tam günü. Yaratıcı fikirler özgürce akmalıdır.

YAY BURCU YORUMU

Güzel, olumlu, sıcak ve sevgi dolu görünmeye bugün özellikle dikkat ediyorsunuz. Özgüveniniz, iyimserliğiniz ve kararlılığınız önümüzdeki birkaç gün içinde zirveye ulaşmalıdır. Yeni bir ortaklık, iş dünyası, yaratıcı proje ya da romantizm... Başlamayı düşündüğünüz her şeyin başarılı olması ve yolunuza iyi bir şans getirmesi muhtemeldir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Yaratıcı ilham bugün derinden gelebilir. Vizyonlar, hayaller - hayal gücünüzü heyecanlandıran her şey - yeni projeler için fikirler getirebilir. Tek dezavantajı maddi olarak bir süre katkı sağlamamak olabilir. Ancak bu noktada sabırlı olmak en önemli şey.

KOVA BURCU YORUMU

İşler sizin için zaman zaman kolaysa sorun değil. Başka bir deyişle, bir arkadaşınızı vurgulayan bir görev veya test sizin için parkta yürüyüş yapmak kadar kolaysa kendinizi suçlu hissetmeyin. Herkesin kendi beceri seviyesi vardır ve sizinki belli bir şekilde çok yüksek olur. Bir şey zorsa sizin için iyi olacağını düşünmeye devam etmeyin. Zor bir meydan okuma her zaman hayattaki iyi bir derse eşit değildir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sıcaklık ve dostluğu başkalarına yansıtmak için her zamankinden daha heveslisiniz. . Sanatsal veya yaratıcı bir faaliyet için çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz. Bugün başladığınız şey her ne olursa olsun, yeni bir sanatsal proje, kariyer veya romantizm muhtemelen başarılı olacaktır.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM