• DOLAR
  6,8185
  %0,12
 • EURO
  7,5857
  %0,23
 • ALTIN
  382,15
  %0,33
 • BIST
  8,5196
  %0,04
Tartışmanın Da Adabı Mı Olurmuş

Tartışmanın Da Adabı Mı Olurmuş

Tartışmanın Da Adabı Mı Olurmuş Tartışmasız bir ilişkinin var olması neredeyse imkânsızdır. Çünkü aşkı besleyen, hareketli ve canlı bir ilişki sağlayan en temel olgulardan biri tartışmalardır. Ancak kuşkusuz tartışmanın adabını biliyorsanız! Yaşadığınız tüm tartışmaları ”Bitti bu ilişki” diyerek bitiriyorsanız hiç kuşkunuz olmasın ki birkaç tartışmanın ardından gerçekten bitecektir. İki farklı yaradılışa, iki farklı kişiliğe ve […]

Tartışmanın Da Adabı Mı Olurmuş

Tartışmasız bir ilişkinin var olması neredeyse imkânsızdır. Çünkü aşkı besleyen, hareketli ve canlı bir ilişki sağlayan en temel olgulardan biri tartışmalardır. Ancak kuşkusuz tartışmanın adabını biliyorsanız! Yaşadığınız tüm tartışmaları ”Bitti bu ilişki” diyerek bitiriyorsanız hiç kuşkunuz olmasın ki birkaç tartışmanın ardından gerçekten bitecektir.

İki farklı yaradılışa, iki farklı kişiliğe ve iki farklı özelliklere sahip iki ayrı bireyin bir ilişkiyi yürütebilmeleri işin özünde çok da kolay değildir. Ancak birbirinin aynı olan bireylerin ilişkilerinin de çok uzun sürmediğini unutmamak gerekir. Çünkü aşk genel olarak bireyin kendinde bulduğu eksiklikleri partneri ile tamamlama isteğidir. Birbirinden farklı bireylerin birbirlerine âşık olma ihtimalleri bu nedenle çok daha yüksektir. Aşk ilişkiye dönüştüğünde birbirinden farklı olan bireyler ilk dönemlerde bocalayabilir. Burada önemli olan birbirlerine üstünlük taslamak değil farklılıklarını kabul ederek birbirlerine anlayış göstermeleridir. Kuşkusuz ki ilişkilerin tümünde farklı tartışmalar, kavgalar ve çatışmalar yaşanmaktadır. Bu krizleri iyi yönetebilmek çok daha heyecanlı, renkli ve tekdüzelikten uzak bir ilişki içerisinde olmanıza olanak tanır. Ancak her tartışmanızın ardından ayrılık cümleleri sarf ediyor, birbiriniz ile kırıcı konuşma konusunda rekabete giriyorsanız geçmiş olsun. Şayet ilişkiniz henüz bitmediyse bile çok kısa süre zarfı içerisinde bitmeye mahkûmdur. Tüm ilişkilerde olduğu gibi birlikteliklerde de bireylerin tartışma adabını bilmeleri ve ona göre davranmaları oldukça önemlidir. İşte, bu nedenle bu yazımızda sizleri için tartışmanın adaplarını paylaşıyoruz.

O sizin düşmanınız değil!

Evlilikte veya birlikteliklerde erkek ve kadın birbirinin düşmanı veya rakibi değil yalnızca tarafıdır. Tartışma esnasında birbirinize farklı siperlerde yer alan düşmanlar gibi savaş açmamanız gerekir. Tehditler, suçlamalar, kişiliği hedef alan saldır ve aşağılamalar, küfürler, hakaretler, alaycı ve yüksek sesle konuşmalar genel olarak ilişkinizi hızlı bir bitişe sürükler. Bu sebeple tartıştığınız kişinin düşmanınız değil sevdiğiniz kişi olduğunu asla unutmamalısınız.

Tartışmalardan korkmayın!

Partneriniz ile fikirleriniz taban tabana zıt olabilir. Farklı partilere oy verebilir ya da farklı takımları tutabilirsiniz. Farklı müzik türlerini sevebilir, farklı filmlerden hoşlanabilirsiniz. Bu durum zaman zaman sizi tartışmalara taşıyabilir. Bu durumda düşüncelerinizi karşılıklı olarak fikir alışverişi şeklinde aktarmanız halinde bu birbirinizden öğrenebileceğiniz çok şey olduğunun göstergesidir ve ilişkilerde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kişilik savaşına girmeyin!

Genel itibari ile çiftler tartışmalarında asıl tartıştıkları konudan uzaklaşarak birbirlerini kişisel olarak suçlamaya başlar. Bu oldukça tehlikelidir. Bu nedenle mümkün olduğunca tartıştığınız konudan uzaklaşmayın. Tartışmanıza sebep olan konu ile ilgili mutlaka uzlaşmanız gerekmez. Ancak konuyu farklı zeminlere taşırsanız aranızda kişilik savaşı çıkar. Çiftlerin bazıları aynı konuyu defalarca tartışsalar dahi herhangi bir sonuca varamayabilmektedir. Bunu bilerek aynı konu hakkında tartışmayı sürdürmek yarardan ziyade ciddi zararlara sebep olur.

Saygınızı kaybetmeyin!

Tartıştığınız zaman karşınızdaki kişinin düşüncesi her ne olursa olsun onun düşüncesini aşağılamamaya özen gösterin. Neticede herkesin kendi doğruları vardır ve o insan yaşadığınız ilişkiye gelene dek pek çok farklı aşamalardan geçmiştir. Partnerinize düşüncesinin yanlış olduğunu uygun bir dil kullanarak anlatmayı tercih edin. Unutmayın bu size göre doğru olmayan bir fikir oysa kendisine göre doğru ve tartışılacak herhangi bir yanı yok. Onun düşüncesini değiştirmektense aksak ve eksik taraflarını paylaşmak ve her koşulda düşüncesine saygılı olduğunuzu hissettirmek çok değerlidir.

Sesinizi yükseltmeyin!

Çiftler tarafından en sık yapılan hata budur. Kendi fikirlerini karşılarındakine kabul ettirmek adına seslerini yükseltirler ve en çok bağıran tarafın karşısındaki bastıracağını düşünürler. Fakat tam aksine genel olarak ses yükseltildiğinde aslında karşı taraf artık kendini kapatma yolunu seçmiştir. Siz bağırarak ne söylerseniz söyleyin o artık sizi duymayacaktır. Eşiniz ya da sevgiliniz yüksek sesle konuşuyor olsa bile siz sesinizi normal tutarsanız o tutumunun yanlış olduğunu görme şansına sahip olacaktır. Unutmayın tartışmalarda sesi en çok yükselen değil anlayışlı olmayı başaran kazanır.

Şiddetten yardım almayın!

Tartışmalarınızda bulunduğunuz ortamları gerilim mekânlarına dönüştürmeyin. Vücut hareketlerinize dikkat edin ve kesinlikle etraftaki objeleri kırıp dökmeyin. Partnerinizi korkutmamalı ve güç gösterisi yaparak onu sindirmeye çalışmamalısınız. Çünkü takındığınız bu tutum aslında şiddetin bir türüdür ve bir ilişkiye şiddet bir kez girdiği zaman artık geri dönülmesi oldukça zordur.

Küsmekten uzak durun!

Her tartışmanızın ardından ağzınızı mühürlüyor ve farklı yataklarda uyumayı mı tercih ediyorsunuz? Ya da tartışmalarınızın ardından kapıyı vurarak çıkıyor ve ”Artık bitti” gibi beylik laflar mı ediyorsunuz? Minik bir tartışmanın ardından bile günlerce konuşmuyor, birbirinizi arayıp sormuyor musunuz? O halde ilişkiniz için kocaman bir geçmiş olsun çünkü bitmesine gerçekten çok az bir zaman kalmış. Unutmayın tartışmanın yapılma nedeni uzlaşma sağlamaktır. İşin temelinde uzlaşamayacağınızı biliyor olmanız dahi uzlaşmanızın bir yoludur. Ancak ufacık nedenlerden dolayı ayrılık kararı vermek büyük bir saçmalıktır. Ayrılıklar aşkı törpülerken ayrıca her ayrılık girişimi ilişkinizde önemli yaralara sebep olacak ve bir süre sonra artık geri dönmek için bir neden bulamayacaksınız. Bu nedenle tartışmalarınızın ardından küsmekten ve ayrılığa sığınmaktan vazgeçin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bir şeyler inşa etmek, şu anda yapmanız için çok yararlı olacaktır. Hatta ilişkilerinizi güçlendirebilir! Yakın bir arkadaşınız ya da partneriniz için mutfağa girin ve onlar için yemek yapın. İşte bu kadar kolay!

BOĞA BURCU YORUMU

Hayalleriniz canlı, keyifli ve karar vermenize yardımcı olacak bilgilerle dolu olabilir. Bugün hayatınıza yeni ve heyecan verici temaslar gelebilir, muhtemelen gelirinizi artırmanın yollarını göstermede yardımcı olur. Yeni kariyerler, oturumlar ve yatırımlar umut verici ve dikkate değer görünmektedir. Yolunuza çıkan her şeyden en iyi şekilde yararlanın. Bir fark yaratabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün muhtemelen romantizme odaklanıyorsunuz. Sevgiyi çevreleyen gezegensel enerjiler ümit vericidir. Eğer bir ilişkiniz varsa, siz ve partneriniz birlikte bir hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir ilişki içinde değilseniz kim bilir belki günün sonunda karşınıza biri çıkabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün, sağlık, enerji ve dayanıklılık ile öne çıkıyorsunuz. Gönüllü çalışma veya kişisel bir proje olsun, iş yerinde iyi olmalısınız. Geçmiş çabaların sonuçlarını görme ihtimaliniz yüksektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Aşk ve romantizm bugün gündeminizde en üst sırada olacak. Şimdi özellikle sıcak ve sevgi dolu hissediyorsun. Mevcut ve potansiyel aşk partnerleri sizi güçlü bir şekilde çekebilir. Çocuklar ayrıca mutluluk ve memnuniyet kaynağı olabilirler. Her anlamda güzel bir gün.

BAŞAK BURCU YORUMU

Yaklaşan bir aile sohbeti hakkında endişeleniyor musunuz? Kendinizi germeyin. Bunlar her zaman içinizde en iyisini gören (ya da en azından deneyen) insanlardır. Onların beklentilerini karşılayıp karşılamayacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok. Durumun içinde mikroskop altındaymış gibi hissederseniz, gergin olacaksınız. Rahatlayın ve bu insanların deneyimlerine güvenin. Onlar seni seviyor! Bunu göreceksiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Kariyer veya finansal anlamda harika haberler alabilirsiniz. Yazılı veya yayıncı olarak çalışmayı ya da bu konuda herhangi bir sanatı düşünüyorsanız, olayları harekete geçirmenin günüdür. Hayal gücünüz yüksek seviyede çalışıyor ve başkalarıyla iletişim kurabiliyorsunuz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün tanıştığınız herkese karşı özellikle sıcak ve sevgi dolu hissetmelisiniz. Parayla ilgili iyi haberler, özellikle olumlu hissetmenize neden olmuş olabilir. Bu, yeni insanları size çekebilir ve zaten hayatınızda olanları da size yaklaştırır. Sanatsal bir proje başlatmayı düşünüyorsanız, bunu yapmanın tam günü. Yaratıcı fikirler özgürce akmalıdır.

YAY BURCU YORUMU

Güzel, olumlu, sıcak ve sevgi dolu görünmeye bugün özellikle dikkat ediyorsunuz. Özgüveniniz, iyimserliğiniz ve kararlılığınız önümüzdeki birkaç gün içinde zirveye ulaşmalıdır. Yeni bir ortaklık, iş dünyası, yaratıcı proje ya da romantizm... Başlamayı düşündüğünüz her şeyin başarılı olması ve yolunuza iyi bir şans getirmesi muhtemeldir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Yaratıcı ilham bugün derinden gelebilir. Vizyonlar, hayaller - hayal gücünüzü heyecanlandıran her şey - yeni projeler için fikirler getirebilir. Tek dezavantajı maddi olarak bir süre katkı sağlamamak olabilir. Ancak bu noktada sabırlı olmak en önemli şey.

KOVA BURCU YORUMU

İşler sizin için zaman zaman kolaysa sorun değil. Başka bir deyişle, bir arkadaşınızı vurgulayan bir görev veya test sizin için parkta yürüyüş yapmak kadar kolaysa kendinizi suçlu hissetmeyin. Herkesin kendi beceri seviyesi vardır ve sizinki belli bir şekilde çok yüksek olur. Bir şey zorsa sizin için iyi olacağını düşünmeye devam etmeyin. Zor bir meydan okuma her zaman hayattaki iyi bir derse eşit değildir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sıcaklık ve dostluğu başkalarına yansıtmak için her zamankinden daha heveslisiniz. . Sanatsal veya yaratıcı bir faaliyet için çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz. Bugün başladığınız şey her ne olursa olsun, yeni bir sanatsal proje, kariyer veya romantizm muhtemelen başarılı olacaktır.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM