• DOLAR
  6,4510
  %0,87
 • EURO
  7,1898
  %1,84
 • ALTIN
  338,14
  %0,91
 • BIST
  8,0430
  %2,92
Tuvalet İspirtosunun 10 Kullanım Alanı

Tuvalet İspirtosunun 10 Kullanım Alanı

Tuvalet ispirtosu birçok insan tarafından dezenfektan olarak veya yapışkanların temizlenmesi için kullanılmaktadır. Ancak insanların çoğunun bilmediği, dezenfektan olarak kullanılmasının yanı sıra birçok kullanım alanı da bulunmaktadır. Kozmetikte bile kullanılabiliniyor!

Yatak Böceklerinizden Kurtulun

Yatak böcekleri, yaşadığınızda kurtulması zor bir sorundur. Ancak çok dikkatli olsanız bile, tatilden döndükten veya bir arkadaşınızda kaldıktan sonra evinize sızabilirler. Ancak neyse ki, tuvalet ispirtosu bu zararlı canlıları öldürmenizde size yardımcı olabilir. Bir şişeyi tuvalet ispirtosu ile doldurun ve yataklarınızın ve çarşaflarınızın üzerine bolca püskürtün. Yatak böcekleri yumurta bıraktıklarından dolayı, bu işlemi onlardan tamamen kurtulana kadar birkaç sefer tekrarlamanız gerekebilir.

Deodorant Müdavilidir

Eğer hafta sonu geziye çıktığınızda deodorantınızı evinizde unuttuysanız, panik yapmanıza gerek yok. Tuvalet ispirtosu, kötü vücut kokularına neden olan bakterileri öldürür ve her ilk yardım kutusunda kolayca bulunur. Ancak bunu geçici bir çözüm olarak kullandığınızdan emin olun çünkü alkole uzun süre maruz kalmak cildinizi tahriş edebilir.

Ev Yapımı Buz Kompresi

Eğer bunu dondurucuya koyarsanız, soğuk, kalın bir kıvamdan ziyade buza dönüşecektir. Bu niçin önemli? Bu özelliği sayesinde alkolü, kendi buz kompresinizi yaratmak için kullanabilirsiniz. Ağzı hava almayan bir poşet içerisine bir ölçek alkol ve 2 ölçek su ekleyin. Dondurucuya koymadan önce içindeki havayı aldığınızdan emin olun. Bir saat sonra karışımınızın istediğiniz kıvama gelmiş olacaktır. Yaralanmalar için veya bisiklet turunuzda sizi soğutacak bir buz poşeti olarak kullanabilirsiniz.

Bitleri Öldürür

Tuvalet ispirtosu, bitlerden kurtulmak için de harikadır. Bir şişeyi alkol ile doldurun ve içine birkaç damla lavanta yağı ekleyin. Dışarı çıkın ve karışımı saç derinize ve saçlarınıza bolca uygulayın. Ölü bitleri temizlemek için saçlarınızı tarayın. Tüm bitlerden kurtulmak için saçlarınızı taramadan önce tarağınızı hazırladığınız karışım içinde yarım saat boyunca bekletebilirsiniz.

Kulaklarınızı Temizler

Birçok insan kulaklarını temizlemek için hala pamuklu çubukları kullanıyor ancak bu çubuklar pislikleri kulağınızın kanalında daha geriye doğru ittiğinden ötürü oldukça tehlikeli bir yöntemdir. Kulaklarınızı temizlemenin daha kolay bir yolu bulunuyor: sirkeyi, tuvalet ispirtosu ile bir bardak içinde karıştırın. Karışıma pamuğu batırın ve kulağınıza bir damla bırakın. Kir, kendiliğinden dışarı gelecektir.

Oje Çıkartır

Sıradan asetonlar içlerinde kimyasallar içermektedir ki, bunlar tırnaklarınızın sağlığı açısından zararlıdır. Kokusundan ötürü mide bulantısı bile hissetmeye başlayabilirsiniz. Saf tuvalet ispirtosu bir diğer seçeneğinizdir. Ojeleri çıkartmak olağandan biraz daha uzun sürebilir ancak tüm süreç boyunca tırnaklarınız hasar görmeyecektir.

Kıl Dönmesine Son

Kıl dönmesi büyük bir sorundur. Bikini hatlarınızı veya koltuk altınızı traş ettikten sonra orada kırmızı noktalar mı görüyorsunuz? Bu, cildinize biraz tuvalet ispirtosu sürerek engelleyebileceğiniz bir sorundur. Alkol, cildin tahriş olmasını engelleyecek ve cildinizi tekrar pürüzsüz yapacaktır.

Cildinizi Temizler

Benzol peroksit, sivilce karşıtı kremlerde bolca bulunan bir maddedir ancak tuvalet ispirtosu da oldukça işe yarar. İltihaplanma önleyici ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde, sadece mevcut sivilcelerinizi geçirmeyecek aynı zamanda sivilcenizin etrafındaki bölgeyi de besleyerek, olası sivilceleri de önleyecektir. Doğrudan sivilcenin üzerine uyguladığınızdan emin olun ve uzun vadeli kullanımının cilt tahrişine neden olacağını da unutmayın.

Uçuk

İnsanların %85’inde herpes virüsü bulunmaktadır ancak bunların çok azı uçuk olarak görünür. Eğer bir noktada uçuğunuz acılı bir şekilde uç vermeye başlarsa, ilgili bölgeye %70 izopropil alkol uygulayın. Michigan Üniversitesi’nin araştırmalarına göre bu, uçuğunuzun çok hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

El Temizleyicisi

Tuvalet ispirtosu harika bir ev yapımı el temizleyicisi olabilir. 4 ml aloe vera jelini, yarım yemek kaşığı izopropil alkolü ve birkaç damla çay ağacı yağını ağzı kapatılabilinir bir şişede karıştırın. Ev yapımı el temizleyicisini hazırlamak bu kadar kolay!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM