Ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Vücudumuzun bütün yükünü taşıyan ve günlük koşturmacaların izlerinin en çok görüldüğü organlarımız şüphesiz ayaklarımızdır. Ayak bakımının da önemli noktalarından bir tanesi ayakkabı seçimidir. Yanlış ayakkabı seçimi sonucunda tırnak batması, nasır, ayakta mantar oluşumu gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlıkların dışında topuk dikeni, kas zorlanmaları, bel ağrıları gibi fiziksel rahatsızlıklara da neden olabilmektedir.

Ayakkabı seçerken önemli olan noktalar ayağın ayakkabı ile uyumlu olması, ayakkabının doğal malzemelerden yapılması ve bakterilere ortam hazırlamamak için ayağın terlemesini önleyici hava kanallarının bulunması önemlidir. Her ayağın rahat olacağı ayakkabı türü farklılık gösterebilir. Bu neden kişi ayakkabı alırken önce mutlaka denemelidir. Kaliteli ve doğal malzemelerden yapılmayan bir ayakkabı ayağa ciddi zararlar verebilir. Etrafında hava kanalları bulunmayan bir ayakkabı ayağın aşırı terlemesine ve ayak üzerinde bakteri üremesine neden olabilir. Bu yüzden alacağınız ayakkabının nefes alan noktaları olmasına dikkat edin.

Güzel görünmek için dar burunlu yüksek topuklu ayakkabılar giymeyin. Vücudumuzla ilgili birçok sinir ayaklarımızdan geçmektedir. Bu yüzden ayakların kan dolaşımının rahat bir şekilde olması önemlidir. Ayağı rahatsız edici derecede sıkan ayakkabılar bel ağrılarına, erken yorulmalara neden olabilir.

Ayakkabıları giyerken kullandığımız çorapların da sağlık üzerinde önemli etkisi bulunmaktadır. Ayakkabı giyerken giydiğimiz çorabın ayağıma fazla baskı yapmaması ve ısı transferine yardımcı olması gerekir. Ayrıca ayak üzerinde aşırı nem oluşması da çoraplar sayesinde engellenir.

0 Yorumlar