Yaşam tarzımızda oldukça geniş bir yer kaplayan, kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası olan ve Türk misafirperverliğinin de simgesi haline gelen çay, oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Ancak son yıllarda çayın yerini alan başka bir içecek daha vardır; bitki çayı.

Günümüzde çoğu gıdanın üretiminde insan sağlığını tehdit eden maddelerin kullanılması ve dolayısıyla tükettiğimiz bu gıdaların doğallıktan uzaklaşması, halk arasında sıkça görülen bazı önemli hastalıkların artması, insanları doğaya ve bitkilere yöneltmektedir. Bitki çayı tüketimi de bitkilerden yararlanmanın en yaygın yöntemidir. Soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları, kalp damar ve sindirim sistemi hastalıkları, kanser tedavisi, psikolojik rahatsızlıklar, gebelik, diyetler ve birçok alanda bitki çayı kullanılabilmektedir. Aynı zamanda bitki çayı, içindeki doğal aroması ve çoğu zaman ayrıca bir tatlandırıcı ya da şeker gerektirmemesi sebebiyle, çayı şekersiz içmek isteyen ama şekerden bir türlü vazgeçemeyenlerin de tercihidir.

Bitki çayları; bitki parçalarından hazırlanan tedavi edici veya tedaviyi destekleyici çaylar olarak tanımlanabilmektedir. Papatya, kuşburnu, ıhlamur, elma, melisa, rezene, defne gibi tek bir bitkiyi içeren çaylar olduğu gibi piyasa da karışım çaylar da mevcuttur.

Bitki çayının faydaları; bitkinin türüne ve kullanım amacına göre değişkenlik göstermektedir. Psikolojik ve fiziksel birçok hastalığın tedavisinde ayrı ayrı kullanılan bitki çayları mevcuttur. Ancak her gün içildiğinde vücudu yenileyen, rahatlatan, uyumaya yardımcı olan bir içecek olarak da kullanılabilmektedir. Bitki çaylarının kullanım alanları; aktarlardan alınan tarifler, kulaktan dolma bilgiler, halk arasında yaygınlaşan söylentiler, internet ve medya aracılığıyla tespit edilmeye çalışılmaktadır.

Bitki çayının faydalarının bilinmesi ile birlikte aşırı tüketiminin de sağlığa zararlı olabileceğinin mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir.