Spor ve egzersiz yapmak için illa spor salonlarına gitmeye oralara paralar dökmeye ya da evde yapmak için bir sürü spor aleti almaya gerek yok. Çoğu zaman TV’ lerde reklamlarda gördüğümüz birçok bölgeyi çalıştırdığı iddia edilen aletlere de boş yere para vermeye gerek yok. Mantık dahilinde düşünerek birçok bölgemizi evimizin rahatlığında çalıştırabiliriz.

İlk olarak vücudumuzun ağırlığını kullanarak çömelme hareketi ile başlayalım. Bu hareketle birlikte birçok kasımızı özellikle de bacak bölgesi çalışmış olacak. Kollarımızı iki yana açarak aşağıya doğru çömelmeli ve çömelirken aynı zamanda kollarımızı önümüze doğru birleştirmeliyiz. Bu şekilde kalçamız dışarda başımız önde durmalı sonra tekrar yukarıya kalkmalıyız.

Evde spor olarak yapabileceğimiz diğer bir hareket ise zıplamadır. Son derece basit ve herhangi bir açıklamaya gerek olamayan bu hareket size hem kalori yaktıracak hem de eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Ama dikkat edelim alt komşumuz rahatsız olmasın.

Artık evlerimiz çok katlı ve büyük binalarda asansörler kullanılmakta. Ancak kimse bizi asansörle çıkın diye zorlamıyor. Evimizde yapabileceğimiz diğer bir spor ise merdiven çıkmaktır. Bunun için yapmanız gereken herhangi bir sebep olmadan ya da bir iş bulup evimizin merdivenlerini kullanmak. Birinci katta iseniz şöyle bir üst katlara doğru dolaşmaya çıkın ve geri inin.

Şınav çekmek iyi bir spordur. Ancak sıfırdan şınav çekmek yorucu ve de zararlı olabilir. O yüzden evdeki eşyaları kullanarak yere tam paralel olmadan şınavı hafifleterek çekebilirsiniz. Örneğin bir sandalyeden yardım alarak.

Spor yapmanın diğer bir anlamı vücudu hareket ettirmektir. Yani vücudumuzu hareket halinde tutarsak spor yapmış oluruz. Evde yapabileceğimiz en güzel sporlardan birisi bir müzik eşliğinde dans etmektir. Dans ederken vücudumuzun birçok bölgesini çalıştırmış oluruz. Ayrıca bu şekilde spor zamanını daha eğlenceli hale getirebiliriz.