Bu aralar şüphesiz en sevmediğimiz şey havaların birden sıcak birden soğuk olması. Havaların böyle olması bizi de yanıltmakta çoğu zaman. Soğukta ince giymemiz sıcakta kalın giymemiz gibi bir sürü detaylar. Aslında kimsenin havayla alıp veremediği yok sanırım. Bizim alıp veremediğiz hani şu iğrenç ilaçları içmemize sebep olan şey. Evet, ta kendisi. GRİP. Bitmek bilmeyen burun akıntısı, zencefilli çaylar, naneli limonlar. Peki, bu gripten nasıl korunuruz? "Amaaan kışın başında iğne oluveririz canım". Bu değil demek istediğim. Doğal olarak nasıl korunuruz gripten? Kocaman kış grip olmadan nasıl geçer?

Öncelikle sağlam bir bünye şart bu kışa. Bu sağlam bünyeyi sağlam kılan, sabahları balıyla, zeytiniyle, sıcacık çayıyla yapılan mis gibi bir kahvaltı. Kahvaltı çoğumuzun ihmal ettiği bir öğündür. Hâlbuki en önemli öğündür aslında. Güzelce kahvaltımızı yaptık. Çantamıza bir adet elmamızı koyduk. Atkımızı, beremizi taktık. Montumuzu giydik. Okula veya işimize gittik. Maskeyle dolaşın demiyorum ama biraz az selamlaşmaya özen gösterin. El en çok mikrobun taşındığı organımızdır. Mesela toplum olarak hapşurunca elimizi yıkama gibi bir alışkanlığımız yok maalesef. Bu yüzden selamlaştıktan sonra yıkama olmasa da, ıslak mendille bir el temizliği yapmak gerekir. Çantamıza attığımız elmamızı mutlaka yememiz lazım. Gün içinde vitamin almak bünyemizi kuvvetlendirmemize çok yardımcı olur.

Evimize geldik. Elimizi bol suyla yıkamak önemli. Dışarıdan her geldiğimizde mutlaka yıkanmalı ellerimiz. Tüm gün kendimizi korumaya çalıştık. Grip olmamak ve o iğrenç ilaçları içmemek için. Birazcık dikkat ve birazcık temizlik bizi hastalıktan kesinlikle koruyacaktır. Herkese İlaçsız ve hastalıksız bir kış ümidiyle.