Hemen hemen her kadının ve hatta erkeklerin dahi fazla kilolarıyla baş etmek için başvurduğu diyet, son zamanlarda kullanımı bir hayli artmış ve diyetisyenlerin de birbirinden farklı listeleriyle ortaya çeşit çeşit diyet programları çıkmıştır. Kilolarla problemi olmayan insanların dahi kilolarını kontrol altına almak için veya sağlıklı bir beslenme programı arzu eden herkes için artık diyet olmazsa olmaz haline gelmiştir. Bu kadar çok çeşit arasında özellikle de kadınların kararsızlığa düşmeleri oldukça normaldir. Yazımızda kafa karışıklığı yaşayan kadınlar için diyetisyenlerin tavsiyeleri dahilinde bizim seçtiğimiz bir iki çeşit diyeti sizlerle paylaşacağız.

Diyet çaresine başvuran en önemli grup, çalışan iş kadınlarıdır. Özellikle masa başında tüm gün vakitlerini harcayan kadınların kilo alması çok normaldir. Çalışan iş kadınları için diyetisyenlerin en önemli önerisi lif açısından zengin, kalorisi düşük, sindirimi kolay besinler tercih etmeleridir. Diyette bulunan lif oranını artırmak için; tam buğday, tam çavdar, kepekli ekmek, sebze ve kabuğu ile yenebilen meyveler tercih edilmelidir. Özellikle iş yerlerinde çok tüketilen çay ve kahve gibi içecekler yerine su ve bitki çayları tercih edilmelidir. Düzensiz öğünler ve stres kilo aldıran en önemli faktörlerdir bu yüzden çalışan iş kadınları beslenmelerinde öğün atlamamaları önemle önerilmektedir.

İş hayatında yaşanan zaman kıtlığı çalışan iş kadınlarının kahvaltı öğününü sıklıkla ihmal etmelerine neden olmaktadır. İmkan bulabilen kadınların güzel bir kahvaltıyı kesinlikle yapmaları, imkan bulamayan kadınların ise sabah kahvaltıların poğaça veya börek yerine peynirle ekmek, meyveyle yoğurt, yulafla süt gibi lif ve protein açısından yüksek besinleri tercih etmeleri önerilmektedir.

Öğle öğünlerinde ise çalışan iş kadınlarına ağır yağlı yemekler yerine hafif ızgara ve sebze gibi besinler ayrıca makarna yerine bulgur pilavı, beyaz ekmek yerine kepek ekmek tercih edilmelidir. Özellikle öğle öğünlerinde diyetisyenlerin önemli önerilerinden biri de salata tüketilmesidir.

Ara öğünlerde veya atıştırmalarınız da kuruyemiş kullanabilirsiniz. Ofis çekmecenizi fındık, ceviz, badem, kuru incir, diyet bisküvi vs. ile doldurun. Ofis masanızın üstünde yapabiliyorsanız sürahi bulundurun çünkü diyetisyenlerin çalışan çalışmayan herkes için önemli önerilerinden biride günlük en az 1.5 lt su tüketilmesidir.

Akşam öğününde karbonhidratı düşük besinler tüketmeye özen gösterilmesi gerekir. Bir kase çorba, balık çeşitleri, hafif ızgara ve salata akşam öğünü için ideal besinlerdir. Tatlı tercihlerinizde ise sütlü tatlıları tercih etmeniz ve şerbetli tatlılardan uzak durmanız özellikle kadınlara tavsiye edilmektedir.

Diyet programları ne kadar mükemmel olursa olsun hareketsiz bir vücut asla vücut kilosunu dengede tutamaz. Bu yüzden özellikle çalışan iş kadınları, iş yaşamlarında harekete imkan vermeli ve vakitleri varsa düzenli spor yapmalıdırlar. Uzman diyetisyenler 8 saat masa başında çalışmış bir kadının en az 1 saat spor yapması gerektiğini vurgulamaktadır. Diyetisyenlerin bütün bu önerilerini yerine getiren çalışan iş kadınlarının vücut kilolarını istedikleri kontrol etmesi ve yaşamında sağlıklı kalması kaçınılmazdır.