Spor, hayatımızın olmazsa olmazı, artık bunu hepimiz biliyoruz. Spor sırasında nelere dikkat etmelisiniz? Neler size, sporu daha zevkli ve cazip hale getirir? Bir göz atalım.

Öncelikle, spor yaparken rahat olmalısınız. Sıkı, dar, zor hareket etmenize sebep olan kıyafetlerle rahat spor yapamazsınız. Bu tür kıyafetlerle yapacağınız spor, sizin için eziyete dönüşecektir. Şık görünme çabasını bir kenara bırakıp, spor yaparken rahat olmayı hedeflemelisiniz. Spor sırasında, rahat hareket etmeniz, sporda yapacağınız hareketleri de kolay ve doğru yapmanızı sağlayacaktır. Örneğin aerobik ya da pilates yapıyorsanız, bacaklarınızı çok sıkan ve yeterince rahat hareket etmenizi engelleyen bir eşofman ya da tayt giyerseniz, hareketleri doğru yapamazsınız. Sizi çok terleten ve ter çekmeyen kumaştan yapılan kıyafetlerle de spor yapmamalısınız. Spor kıyafetiniz, yapacağınız spora uygun ve sizin için rahat olmalı. Şık olmaktansa spor sırasında nasıl rahatsanız buna göre spor kıyafetinizi seçmelisiniz.

Spor sırasında mutlaka spor ayakkabı giyin. Babet ve benzeri ayakkabılarla, yürüyüş ve koşu yapmayın. Bu tür ayakkabılarla uzun yürüyüş ve koşu yaparsanız ayaklarınıza zarar verebilirsiniz ve yaptığınız spordan verim alamazsınız. Spor ayakkabınız ayağınıza uygun, ayağınızı vurmayan ve sıkmayan, rahat ve dengenizi bozmayacak bir ayakkabı olmalı.

Yürüyüş, ayaklarda şişmeye neden olabilir, bazı durumlarda sıcak yüzünden de ayaklar şişer. Bu yüzden spor ayakkabınızı normal ayak numaranızdan yarım ya da bir numara büyük alabilirsiniz. Ayaklarınızda şişme olmuyorsa, kendi numaranızda bir ayakkabı almanız daha doğru olacaktır. Ayaklarınızın içinde rahat olması çok önemlidir. Spor ayakkabınızı asla bilmediğiniz bir yerden ya da sokak satıcılarından almayın. Evet, daha ucuza mal olur ama spor sırasında rahat edemez ve fazla kullanamazsınız. Spor için uygun, altı hafif bombeli spor ayakkabısı modellerini tercih edin ve ayakkabınızı almadan önce mutlaka deneyin.

Spor ayakkabınızı mutlaka çorapla giyin. Çorapsız giyeceğiniz ayakkabı, ayağınızı vurabilir ve terlemeden ötürü ayaklarınız kayacağı için rahatsız olabilirsiniz. Mevsime uygun, çok dar olmayan, rahat hareket edeceğiniz bir eşofman takımı seçin. Tayt; koşu, yürüyüş, pilates ve yoğa gibi sporlara uygundur. Üzerine pamuklu ve fazla terletmeyen bir badi ya da t -shirt giyin. Şort giymek, spor yaparken kıyafet tercihlerinizden olabilir. Özellikle sıcak havalarda, şortla daha rahat spor yapabilirsiniz ama şortu da seçerken hareketlerinizi sınırlandırmayacak türden seçin. Kot şort, spor yapmak için uygun değildir. Bunun yerine, penye ve beli lastikli bir şort giymek, spor için daha uygun olacaktır. Spor sırasında takı takmayın. Koşarken, yüzünüze çarpan kolye ve küpeler sizi rahatsız edecektir.